Na dovolenou autem

Čvc 9, 2013 | Rodina, Životní styl

Letní dovolená je doba, na kterou se většinou celý rok těšíme. Pokud se chystáte odjet za odpočinkem autem, nenechte si chvíle volna zkazit špatným technickým stavem vozu nebo "drobnostmi" jako jsou špatné pneumatiky, čpíci klimatizace nebo chybějící lékárnička. Pojďte s námi svoje auto dostat ještě před odjezdem na prázdniny do správné kondice.

Ještě před tím, než se kamkoliv vydáte, zkontrolujte povinnou výbavu svého auta. Podle českých zákonů nesmí chybět náhradní pojistky, žárovky, hever, klíč na kola, rezerva nebo alespoň speciální sada na opravu pneumatiky, výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička. Cokoliv má vaše auto navíc, je jen pro vaše dobro, pohodlí a bezpečí.

 

Letní pneumatiky

Každý řidič ví, že dvakrát ročně musí svoje auto přezout. Většina z nás se ale snaží na pneumatikách maximálně ušetřit, a tak nezřídka vidíme jezdit pneu, které už by dávno měly odpočívat někde na skládce. První věcí, na kterou se při jejich koupi zaměřte, je výrobce. Existuje celá řada levných pneumatik, které ale často přežijí jen první sezónu. Dejte proto na doporučení pneuservisu nebo internetového prodejce. Zvlášť na internetu dokážete pořídit letní pneu za velmi slušné ceny.

Před odjezdem na dovolenou si zkontrolujte hloubku vzorku na pneumatikách. U nás i ve většině zemí na světě je minimální přijatelná hloubka dezénu u osobních aut 1,6 mm. Jakmile je vzorek mělčí, rozhodně na gumách nejezděte a vyměňte je. Vyhnete se nejen případné pokutě, ale také si zajistíte bezpečnou jízdu. Bezpečnou jízdu zajistí také správné natlakování pneumatik. U každého auta najdete ideální tlak pneumatik na dvířkách od tankovací nádrže. Je důležité dodržovat pravidlo, aby na stejné nápravě byly vždy stejně nahuštěná kola. Pamatujte také na to, že příliš malé nahuštění je pro vaše auto škodlivější než přehuštění.

 

Autolékárnička není luxus!

Ruku na srdce – kdy naposledy jste kontrolovali, jestli už vaše lékárnička nemá prošlou životnost? Většině z nás je zatěžko kupovat si jednou za dva roky novou autolékárničku, a přitom si neuvědomujeme, že nám nebo někomu jinému může zachránit život. Pokud se vám nechce obíhat lékárny a vybírat jednotlivé položky, pořiďte si hotovou autolékárničku. Prodávají je snad všechny lékárny a vy si budete jisti, že obsahuje vše, co má.

 

Klimatizace zpříjemní cestování

Kdo jednou ochutnal luxus cestování s klimatizací, už by neměnil. Ale i o chlazení v autě je potřeba se starat. Jednou ročně nechte klimatizaci prohlédnout a vyčistit v autoservisu. Vyhnete se tak nepříjemnému zápachu a vdechování plísní, které se ve vedení klimatizace při nedokonalé péči vytvoří.

 

Foto: Freerangestock.cz