S dětmi do zahraničí

Čvc 2, 2013 | Rodina, Životní styl

Je tu čas dovolených a vy jistě přemýšlíte, jestli a zda vůbec cestovat s miminkem nebo malými dětmi. A jak daleko? Co sebou? Není to nebezpečné? Na to vše se budeme snažit odpovědět. Není jediný důvod, proč se zdravým dítětem nevycestovat, tak si přečtěte pár rad, které vás třeba na cestu dobře vybaví.

Odborníci radí, že s dítětem do dvou let by se nemělo cestovat do exotických zemí, kde není zajištěna hygiena na úrovni té evropské. Pokud je ale dítě zcela zdrávo a včas podstoupí všechna doporučená očkování, není ani to nemožné. Jen si musíte uvědomit, že v exotických zemích budete muset na dítě stále dohlížet. Nenechte pít vodu děti, ale ani vy sami ji nepijte, z veřejných zdrojů, jako jsou studny, vodovody atd. Pijte jen vodu balenou, případně převařenou. Na děti dohlížejte i při konzumaci zeleniny a ovoce. Malým dětem nedovolte ovoce a zeleninu jíst čerstvou. A u dětí do tří let v exotických zemích dezinfikujte vše, co vydezinfikovat jde: nádobí, příbory atd.

 

Co sebou při cestě do exotické země?

Důležitá je zásoba léků, především na horečnatá a průjmová onemocnění, dezinfekce, hodí se antibakteriální ubrousky, dezinfekční gely a zásoba trvanlivých potravin. Osobní a cestovní doklady si pro jistotu zálohujte a peníze si rozdělte do několika částí. V případě ztráty či odcizení tak budete mít větší jistotu, že nepřijdete o všechno. Zní to možná hloupě, ale své děti si „označte“. Ke koupi jsou identifikační náramky, které se používají např. v nemocnicích. Takový správně označený náramek s tel. číslem a adresou může zabránit nejhoršímu.

 

Jak je to s kratšími a středně dlouhými cestami?

Ty je nejlepší podnikat s malými dětmi autem, navečer, aby malý cestovatel mohl celou, nebo část cesty, prospat. Cestování autem skýtá jednu obrovskou výhodu: Můžete se plně přizpůsobit potřebám dítěte, volit přestávky v cestě na zmrzlinu, toaletu, nebo jen proběhnutí. Na delší cesty je vhodnější letecká doprava. Při ní mějte na paměti dostatečný přísun tekutin.

Ať cestujete autem, vlakem, autobusem, nebo letadlem, pamatujte na to, že byste měli mít po ruce náhradní oblečení pro dítě a vhodnou hračku na zabavení potomka. Potraviny a hlavně dostatek pokud možno neperlivých a méně sladkých nápojů mějte v příručním zavazadle, aby byly kdykoli k použití.

 

A co cestovní doklady pro děti?

Do zemí EU stačí občanský průkaz. Děti, které ho ještě nevlastní, musí mít svůj vlastní cestovní pas. Na to myslete včas. Dítě by mělo mít svůj cestovní pas nebo občanský průkaz i na Slovensko, na což často rodiče zapomínají.  

 

Šťastnou cestu! A hlavně návrat ve zdraví a v dobré náladě.

 

Foto: Pixmac.cz