Foukej, foukej větříčku

Srp 21, 2013 | Bydlení, Jídlo, Životní styl

Možná jste to nevěděli, ale nejtradičnějším českým ovocem jsou hrušky. Bohužel však jejich konzumace v posledních letech významně poklesla. Češi dnes dávají přednost broskvím a citrusům. Proč je tomu tak? Lidé jsou líní a chtějí vše snadno a rychle. Pěstovat jablka je prostě jednodušší a broskve jsou zase pro změnu mnohem sladší. Je to škoda, protože tradiční české hrušky mají celou řadu využití a představují velmi chutnou i zdravou pochoutku.

Hrušky k nám dorazily z východní Asie, kde se v Číně pěstovaly již před více než 5000 lety. U nás nyní tvoří přirozenou vegetaci a jsou běžnou součástí nejen zahrad, ale i listnatých lesů. Ponejvíce u nás hrušky rostou na Krušnohorsku a na Jižní Moravě. Hrušky se konzumují syrové, ale také se zavařují, užívají se do koláčů, dezertů i mas. Hrušky jsou úžasnou pochoutkou, která je ke všemu velice zdravá a osvěžující.

 

Pádné důvody, proč jíst hrušky

Hrušky obsahují: vitamín C, E, B, K, B1, B2, B3, B5, B6 a B9, z minerálů pak v nich naleznete vápník, hořčík, draslík, zinek a železo. Hrušky jsou také skvělým zdrojem vláknin a zdravých sacharidů. To, že pojídání hrušek snižuje krevní tlak, věděli lidé už ve středověku. Hrušky je ale dobré jíst i z jiných důvodů, obsahují totiž látky, které působí protizánětlivě, močopudně a snižují také hladinu cholesterolu v těle. Konzumace hrušek pomáhá všem těm, které zlobí dna, hypertenze, ledviny, zácpa, plynatost a dyspepsie. Pravidelná konzumace hrušek je také skvělou prevencí mozkové příhody. Kromě toho všeho umí hrušky (šťáva z nich) organismus perfektně osvěžit a zchladit.  Toto ovoce je proto dobré jíst nejen v létě, ale i tehdy, když vás trápí horečka. U nachlazení vám pak může pomoci i s dušností a odstraněním dráždivých hlenů. Proto tedy až vás bude trápit nosohltan, průdušky anebo angína, vedle haldy prášků sáhněte také po hruškách.

 

Foto: Pixmac.cz