Jak na podrážděnou pokožku v létě

Srp 14, 2013 | Rodina, Životní styl

Léto je obdobím, kdy naše pokožka trpí nejvíc. Může za to její vystavení přímým slunečním paprskům, pobodání a poštípání hmyzem i alergické reakce na změny v jídelníčku, převážně při cestách do zahraničí.

 

 

 

 

Jak na spáleniny od sluníčka?

V péči o pokožku po slunění se uplatňuje D-panthenol, který jí dodává vlhkost a zajišťuje, aby v ní zůstala vázána. Tyto produkty se hodí pro všechny typy pleti, kterou zklidňují, regenerují a zároveň vyživují. Měli bychom si je brát sebou na dovolenou i krátkodobé pobyty u vody, na horách atd. Přesto se může stát, že „chemické“ preparáty nemáme po ruce. Jak potom postupovat? Při spáleninách od sluníčka se osvědčuje jejich chlazení. K tomu používáme obklady namočené ve studené vodě, nebo vychlazeném černém či zeleném čaji. Osvědčily se také obklady z tvarohu či jogurtu. Vápník obsažený v mléčných výrobcích napomáhá hojení kůže. Pokud máte doma čajovníkový olej, potírejte postižená místa jím. Přípravky z aloe vera také pomáhají. A pokud máte doma celou rostlinku, využijte šťávy z jejích litů k potírání popálených míst. Nakrájená vychlazená okurka či rajče jsou také vhodnými pomocníky.

 

A co když jsme poštípáni od hmyzu?

I v tomto případě pomáhá chlazení, čajovníkový olej a aloe vera. Také cibulový obklad pomáhá snižovat svědění a otok. Někomu vyhovuje také obklad z čistého lihu. V lékárnách jsou dnes k dispozici také různé masti a směsi vhodné k podávání po pobodání hmyzem.

 

Důležitá je také prevence

Vždy je ale lepší nehodám předcházet, než řešit jejich následky. A proto bychom se měli před sluníčkem chránit vhodnými opalovacími krémy, mléky a oleji s ochranným faktorem v závislosti na typu naší pleti. Proti hmyzu pomáhají repelenty. Osvědčily se také babské rady:

  • Pokud chcete zamezit, aby do místnosti vlétali především komáři, umístěte na okno cibuli, do níž napícháte několik hřebíčků (koření).
  • Na okno můžete položit také misku s menším množstvím vody, do které nasypete také koření hřebíček.
  • Zakupte si elektronické odpuzovače hmyzu, nebo svíčky proti komárům. Zpříjemníte si večery a ještě se zbavíte obtížného hmyzu.
  • V přírodě vám pomůže rozdělaný oheň.
  • Opatřete okna svého bytu sítěmi proti hmyzu, případně lůžko moskytiérou.

V případě poštípání od hmyzu se vyplatí kontrolovat místo vpichu, jestli neotéká a nehnisá. Mohlo by dojít k zánětu nebo přenosu těžší infekce na člověka.

 

Foto: Pixmac.cz