Jak obrátit chyby ve svůj prospěch

Srp 28, 2013 | Životní styl

Umět vytěžit to nejlepší z životní svízele a nezhroutit se, je neskutečná devíza. Bohužel tento dar nemají všichni, ale pouze optimističtí a kreativní lidé. Avšak i my, obyčejní smrtelníci, se můžeme ledačemu naučit. Pokud chcete těžké chvíle ve svém životě zvládat, je v prvé řadě důležité, abyste si uvědomili, že nejste žádní roboti, abyste celý život jeli na plný pohon bez jediné chybičky. Jsme jen lidi. Mýlíme se všichni a dokonce ti nejlepší nejvíce.

Jak zvládnout své omyly?

Vždy máte několik možností. Své chyby můžete brát jako výzvu, při níž si můžete prověřit, co ve vás ve skutečnosti je. Kašlete na to, že jste trapní. Jednou za čas jsou trapní všichni. Berte to s humorem. Trapasy a chyby patří k životu, stejně jako úspěchy. Když už se vám náhodou průser anebo trapas stane, důležité je se z toho nepodělat. Zachovejte chladnou hlavu, naučte se přiznat chybu a omluvit se. Pozor, schopnost obrátit svou chybu v žert, kdy si ze sebe vystřelíte, je skvělá dovednost, avšak k tomu také potřebujete pevné nervy a dostatek sebevědomí! Nevzdávejte se! Zapomeňte na hrdost! Teče vám do bot? Neházejte flintu do žita, pokud je možné situaci ještě zachránit, neváhejte a přiznejte barvu. Nebojte se poprosit o pomoc.

 

Buďte dospělí!

Já vím, přiznává se to těžko, ale nejvíce se nesnáší ty chyby, které u sebe nejsnáze odpouštíme. Dobrý paradox, že? Je to ale poněkud nedospělé. Buďte proto dospělí a přijměte zodpovědnost za své chyby (A to bez vytáček a výmluv!). Strkání hlavy do písku, ani utíkání absolutně nic neřeší. Pouze s přijmutím zodpovědnosti za své chyby se vám bude lépe žít. Dá vám to šanci ze svých chyb se poučit a posunout se dál (dá vám to možnost svou chybu napravit, případně opravit a šanci znovu získat důvěru). Jen lidé bez sebeúcty se vyhýbají neúspěchu! Tací lidé pak na každý problém reagují velice citlivě. Vězte, že tomu často bývá tak, že úspěšní lidé se dopouštějí daleko více chyb, než ti neúspěšní. Jejich úspěch spočívá v tom, že si svou chybu umí přiznat a chápou to jako možnost posunout se dál (poučit se a růst).

 

Co udělat, abychom se lépe cítili?

Chyba dokáže člověka pěkně srazit na kolena, jenže chmurné myšlenky nic neřeší. Jestli chcete, abyste se cítili lépe, zaměřte se na věci, které děláte dobře. Povzbuzujte se, pochvalte se za každý úspěch, byť by byl sebemenší. Při svém rozhodování nespoléhejte příliš na mínění jiných. Pakliže jste chybovali, zamyslete se, proč se tomu tak stalo a jak jí pro příště předejít. Snažte se najít více možností. I když jste chybovali, neznamená to, že byste měli couvat anebo byste se měli práce vzdát, naopak, buďte iniciativní. Chyby jsou přece zdrojem poučení.

 

Foto: Pixmac.cz