Jak předejít mykóze

Srp 2, 2013 | Krása, Životní styl

I když by se to mohlo zdát málo pravděpodobné, ale právě léto nejvíce prospívá vzniku vaginálních mykóz. Vaginální mykózy představují velice nepříjemné onemocnění, které trápí ženy v jakémkoliv věku a až 30 % z nich problémy s mykózou označuje za chronické. Minimálně jednou v životě s vaginální mykózou bojovalo 96 % žen. Onemocnění má přitom tendenci se vracet.

Mykózám se všeobecně daří tam, kde je teplo, vlhko, neprodyšně a jinak než kysele. Pokud tedy chcete zabránit vzniku vaginální mykózy, je zapotřebí dodržet několik pravidel.

  • Noste vhodné oblečení. Co to znamená? Zapomeňte na krajkové a jiné kalhotky se syntetickými vlákny, vaším favoritem je bavlna. Pokud se zpotíte, kalhotky si vždy převlékněte, i kdyby to mělo být několikrát denně. Náhradní kalhotky v kabelce nejsou žádným rozmarem. Jestliže vás mykózy doopravdy trápí, měly byste kalhotky prát samostatně a na 60 (to je totiž teplota, která plíseň ničí). Pozor si také dejte na punčocháče, které právě v létě dokáží pořádně zavařit. Obdobně na tom jsou i cyklistické kalhoty, které jsou sice na cyklistiku perfektní, ale bohužel jinak málo prodyšné. V létě proto raději volte lehké, volné a dobře prodyšné oblečení vyrobené nejlépe z přírodních materiálů. Tam, kde si to můžete dovolit, choďte naostro (pozor však, venku chůze naostro bezpečná není). Vaším nepřítelem číslo jedna jsou v létě také i mokré plavky. Po koupání se proto, co nejrychleji převlečte do suchého spodního dílu.
  • Velký podíl na vzniku mykózy má také nesprávná hygiena, a to ať už nedostatečná anebo přehnaná. I když jsme v jednadvacátém století a přijde nám to trochu trapné, nejčastější chybou, stále je nesprávné utírání po vykonané malé potřebě.  To znamená, místo utírání zepředu dozadu, to ženy obvykle dělají přesně naopak. Kromě toho také mnoho žen při své hygieně používá zcela nesprávné hygienické potřeby. Přitom, ač to zní možná neuvěřitelně, nejlepším prostředkem je voda, žádná mýdla, ani intimní mýdla, čistící intimní hadříky anebo dokonce voňavý toaletní papír. Užívání tampónů a vložek s fóliemi, parfémované vložky a slim vložky, také zrovna snaze zamezit vzniku vaginální mykózy příliš nepomáhají. Pokud můžete, užívejte neparfémované vložky bez igelitové fólie, které měňte co nejčastěji. Při potřebě umýt se zvolte spíše sprchu, než sedavou koupel.  Dále se utírejte do ručníků, které budete mít pouze pro intimní hygienu a jež budete velmi často měnit za čisté. Zapomeňte však při umývání na vaginální výplachy anebo aplikace jogurtu do pochvy, které místo pomoci ve skutečnosti ubližují, protože ničí přirozeně kyselé prostředí, které vzniku mykóz zamezuje.
  • V případě, že jste nuceny užívat antibiotika, nezapomínejte při tom na prevenci a užívejte také probiotika. V dnešní době jsou v lékárnách dostupná i probiotika určená k přímému zavedení do pochvy.
  • Pakliže vás mykózy doopravdy trápí, vyhýbejte se saunám a dlouhému sezení (hlavně na kožených a koženkových površích, dřevě a plastových židlích).
  • Dávejte si pozor na to, co jíte, je všeobecně známo, že konzumace sladkého mykózám prospívá.
  • Dodržujte jistá sexuální pravidla. I když mykózou trpí převážně ženy, není nic neobvyklého, aby si toto onemocnění partneři předávali. Vznik mykózy také podporují i spermie, které mění přirozené kyselé prostředí pochvy. Je proto důležité, aby léčbu mykózy vždy podstoupili partneři společně a při sexu alespoň po určitou dobu užívali kondomy.  Prevencí vzniku mykóz je také sprcha po milování.

 

Foto: Pixmac.cz