Jak zvládnout návrat do práce po dovolené

Srp 26, 2013 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Těšili jste se na dovolenou, protože jste doufali, že si konečně odpočinete? A tak se i stalo, jenže návrat do práce vás dokonale semlel a teď je vám ještě hůře, než před dovolenou. Ptáte se, proč?  Pravděpodobně něco děláte špatně.

 

Návrat do práce vás může i zničit, pokud si vše dopředu správně nezorganizujete a nenaplánujete. Příprava na návrat do práce tudíž začíná již před dovolenou.

 

Jak se tedy připravit na návrat?

  1. Pokud chcete, aby vás návrat, co nejméně bolel, snažte se na dovolenou vyrazit pokud možno s čistým stolem. Před odchodem ukliďte doma i v práci. V práci se pak snažte udělat pokud možno vše. Nenechávejte po sobě žádné resty.
  2. Při plánování své dovolené si také na první den po návratu nedojednávejte mnoho schůzek. Vyčkejte raději den, dva. U nikoho není rozjezd po dovolené stoprocentní, tak to nechtějte ani po sobě, protože jinak vás to zničí.
  3. Naplánujte si dostatečně dlouhou dovolenou. Podle zákona máte právo na vybrání si 14 dnů dovolené v kuse a to bez nějakého mámení, handrkování a škemrání. Zaměstnavatel vám nedělá milost, plní pouze svou povinnost! Vzdělaný zaměstnavatel si je navíc vědom, že  odpočatý zaměstnanec je pro něj skutečná devíza, a tak jim v dovolené nebrání, ba co víc, doporučuje jim a umožňuje čerpat dovolenou i delší. Ideální délka dovolené je ta, z níž se domů a do práce těšíte. Čtrnáct dní je často minimem.
  4. Velmi častou a vážnou chybou je stresovat ještě na dovolené (jaksi preventivně). Zapamatujte si, na dovolené zásadně nepřemýšlejte o tom, co bude, až se vrátíte! Ještě jste se nevrátili!
  5. Konečně doma! Tak už doma a vy musíte honem všechno uklidit, vyprat, utřít prach, nakoupit, zjistit, co v práci …No, tak to tedy rozhodně nemusíte! Po návratu domů si nechte alespoň den na aklimatizaci. Pakliže se vracíte z větší dálky, nebo již dopředu tušíte, že cesta bude náročná, nechte si na aklimatizaci raději dny dva. Po návratu domů je nejdůležitější naučit se rozlišit priority. Co je nezbytné to udělejte, zbytek počká.
  6. Počítejte s tím, že čím rozdílnější styl života vedete v průběhu dovolené a práce, tím těžší pro vás pak přechod zpět bude.
  7. Po návratu domů z dovolené začněte pomalu. Dbejte na dostatečný spánek, dostatek tekutin a lehkou stravu. Nesnažte se zvládnout všechno najednou a hned. Nejste přece roboti. Nevšímejte si hloupých řečí a fungujte podle toho rytmu, který vám vyhovuje.

 

Foto: Pixmac.cz