Obývací pokoj – místo, kde se schází celá rodina

Srp 23, 2013 | Bydlení, Životní styl

Obývací pokoj je v každém bytě centrem všeho dění. Rodina se tu schází, přijímá návštěvy, tráví večery… Právě proto bychom měli věnovat této místnosti mimořádnou pozornost. Kde v bytě by měl být obývací pokoj umístěn, jaké barvy jsou do něj vhodné? A co nábytek – nechat prostor "dýchat" nebo do něj rozmístit skříně tak, abychom měli vždy vše po ruce?

 

Pokud máte možnost vybrat si, ve které části bytu obývací pokoj bude, volte vždy jižní nebo jihozápadní stranu. Pokoj bude pěkně prosvětlený, díky dostatku světla také dostatečně útulný a teplý. Pro horké dny je dobré vybavit okna žaluziemi nebo roletami, pro zajištění intimnější večerní atmosféry i závěsy.

Často se lidé ptají, jaké jsou trendy pro barvy stěn. V nabídce velkých i specializovaných obchodů najdete celé barevné spektrum barev vhodných pro vnitřní výmalbu, někde vám dokonce namíchají přesný odstín podle vašich představ. I pokud jste vyznavači pestrých a sytých barev, do obývacího pokoje svoje choutky kroťte. Barvy by měly být jen lehce tónované a spíš ve světlejších odstínech. Tmavé barvy budou prostor zbytečně zmenšovat, studené sníží jeho útulnost. Z praktického hlediska je proto nejlepší zůstat u bílých nebo jen lehoulince natónovaných stěn a barevně se vyřádit na nábytku a doplňcích. Ono vůbec se i s malým prostorem dají dělat téměř zázraky, na internetu je k dispozici spousta rad na optické triky do obýváku, zkuste se na ně podívat, třeba zjistíte, že právě pro ten váš pokoj jsou opravdu užitečné.

Máte vymalováno? Pak už zbývá "jen" obývací pokoj vybavit k užitku a požitku všech členů rodiny. Každému pokoji většinou dominuje sedačka. Měla by být hlavně pohodlná, na materiálu tolik nezáleží. I když kožené sedací soupravy vypadají pěkně, jsou pro spoustu lidí cenově nedostupné. Naštěstí výrobci textilních sedaček za poslední roky hodně zapracovali na materiálech, takže i čalouněné sedací soupravy splňují i ty nejvyšší požadavky na kvalitu, pohodlí a nezřídka jsou také praktičtější než kožené, docela pěkný výběr nabízí třeba obchod mt-nabytek.cz. Sedačka bývá centrem všeho dění, takže by se na ni měla pohodlně vejít celá rodina. Pokud je ta vaše početná, doplňte gauč o křesla nebo vzdušnější taburetky. Zamyslete se také nad tím, jestli by nebylo dobré pořídit si soupravu s úložným prostorem nebo rozkládací a vhodnou pro spaní. Budete tak mít možnost nabídnout návštěvám nebo přátelům nocleh, případně přespat na gauči vy, v případě nemoci někoho z rodiny.

Ani nábytku se nemusíte zříkat. Jen je lepší nechat obývací pokoj vzdušnější, skříně s oblečením sem nepatří. Pokud máte možnost, zabudujte do pokoje vestavné skříně, které nenaruší celkový dojem z prostoru, ale jsou praktické. Ostatní nábytek volte raději variabilní, budete tak mít šanci pokoj čas od času přestavět.

 

Foto: Pixmac.cz