Pokud Česká republika v nejbližší době nezmění způsob základního a středoškolského vzdělávání, bude mít v příštích patnácti letech vážný problém s řemeslnickými profesemi a také s nezaměstnaností. Upozornil na to šéf pobočky rakouské vzdělávací agentury hospodářské komory WIFI Czech Republic Tomáš Zdechovský.
„Situace je opravdu vážná a ministerstvo školství by ji rozhodně nemělo podcenit. V České republice by mohla v příštích letech většina českých firem přijít o kvalifikované zaměstnance. Pokud nebudeme situaci rychle řešit, může řada zaměstnavatelů odejít na východ,“ upozornil Zdechovský. Podle výpočtů rakouských expertů, kteří situaci na českém trhu dlouhodobě monitorují, chybí v České republice ročně kvůli demografickému vývoji deset až dvacet tisíc absolventů učňovských oborů. „Teď začíná období, kdy každý rok bude chybět více a více kvalifikované pracovní síly,“ vysvětluje ředitel Zdechovský.
V Česku chtějí lidé maturitu, i když na ni nemají
V České republice existuje mnoho maturitních oborů, které nemají uplatnění. Jsou to především obory spojené s cestovním ruchem, managementem nebo sociálními službami. Většina uchazečů pak chce dále pokračovat na vysokých školách. Často mají tito studenti na základní škole velmi špatné známky.
„Řada oborů, které by měly končit výučním listem, končí v České republice maturitou. Tím maturita ztrácí na svém významu a úrovni,“ vysvětluje rozdíly mezi Českou republikou a Rakouskem Tomáš Zdechovský. Podle něj totéž platí i na vysokých školách. „Například pouze v České republice najdete obor na Wellness managera zakončený magisterskou zkouškou,“ poznamenala Martina Honsová z WIFI Czech Republic.
Chybí zedníci, svářeči, kuchaři nebo instalatéři
Podle rakouských expertů by situaci velmi pomohlo, pokud by na základních školách vedle výchovných poradců působili také experti, kteří budou pomáhat žákům s výběrem budoucího povolání. „Děti jsou často od rozhodnutí vyučit se odrazováni rodiči. Nicméně, jak prokazují naše dlouholeté výzkumy, řada řemeslníků si vydělává až dvojnásobek platu vysokoškoláka,“ uzavírá Zdechovský.
Foto: Pixmac.cz