Cesta do školy – hlavně být vidět

Zář 2, 2013 | Rodina, Životní styl

Školní rok začal. Jistě už máte nakoupeny nejdůležitější pomůcky, jako je batoh nebo školní aktovka a základní psací potřeby. Co ale váš školáček? Tenisky, teplákovou soupravu i tričko do hodin tělesné výchovy jistě má. Zamýšleli jste se ale, v čem bude do školy chodit? S přicházejícím podzimem se dny zkracují a ráno je ještě tma. Malí školáci často musí cestou do školy přejít nejednu rušnou vozovku. Jak je ochránit a jak zajistit, aby byli vidět?

 

Jaké volit oblečení pro školáky?

Především malé děti byste měli oblékat do pestrých barev. Dnes existují bundy i mikiny s reflexními plochami, případně reflexními nášivkami. Co ale v případě, že dítě již oblečení má a to je tmavé, nevýrazné? I to lze doplnit reflexními pásky, které zakoupíte např. v cykloprodejnách. Malé děti v první nebo druhé třídě můžete vybavit také reflexními vestami. Jistě se to vyplatí. Chráníte to nejcennější, co máte – zdraví svých dětí.

 

A co ostatní doplňky?

Své školáky můžete dovybavit také obuví s reflexními body a aktovkou či batohem s reflexními prvky. Malého školáka jistě potěší pestrá kšiltovka.

 

Drobnosti, které přispějí k bezpečnosti

  • Pokud to je možné, zajistěte, aby váš školáček chodil do školy s ostatními dětmi. Větší skupinu dětí přecházející silnici rozhodně řidiči zaregistrují dříve, než osamělé dítě.
  • I přesto, že pracujete a nemůžete své dítě do školy doprovázet, projděte trasu s dítětem ve vašem volném čase. Upozorněte svého potomka na skrytá nebezpečí, nechte ho, aby sám došel ke škole a správně se rozhlédl před silnicí. Pokud ke škole vede více tras, naučte své dítě používat tu nejbezpečnější z nich.

 

Co dělat, pokud je cesta do školy nebezpečná?

Existují městské čtvrti, kde ač hledáte, jak hledáte, nevyhne se školák velmi nebezpečnému přechodu hlavních silnic. Městská policie většinou na začátku školního roku pověřuje své strážníky dohledem u takto frekventovaných míst. Pokud si myslíte, že právě ve vašem případě dohled chybí a měl by být, můžete se obrátit na příslušný městský úřad a poprosit o nápravu. Některá města dokonce pověřují své pracovníky dohledem na bezpečnost dětí cestou do školy a vaše připomínka může pomoci nedostatek napravit.

V neposlední řadě zajistěte, aby dítě mělo dostatek času se do školy připravit. Nebuďte ho na poslední chvíli, aby nemuselo do školy spěchat.

 

Foto: Pixmac.cz