Cuketa všude, kam se podíváš

Zář 12, 2013 | Jídlo, Životní styl

Tento italský vyšlechtěný kultivar tykve, je znám především tím, že se na rozdíl od okurky konzumuje až tepelně upravený. Lidé cuketu vyhledávají pro její sladkou chuť. Zajímavé také je, že cukety mohou vyrůst až do metrové velikosti. S tak velikými „cukínami“ se však nesetkáváme, jelikož jsou již příliš vláknité a nevhodné ke konzumaci.

Pro kuchyňskou úpravu jsou nejlepší mladé cukety s velikostí do 25 centimetrů, protože ještě nejsou tolik vláknité a semena nemají tak tvrdá. Mladé cukety také nemusíte loupat. Cuketu je možné upravovat různým způsobem, např. vařit, dusit, péct, plnit, grilovat i smažit. V průběhu pouhých 30 let své existence se cuketa rychle v kuchyni zabydlela a stala základem celé řady světových kuchyní. Tak třeba ve Francii tvoří cuketa dnes základní ingredienci pro ratatouille. V Turecku se cuketa často připravuje s jogurtem. Řekové cuketu pečou a vaří spolu s česnekem a lilkem a vyrábí z ní různé zeleninové pasty. V Egyptě se cuketa podává uvařená v rajčatové omáčce s česnekem a cibulí. Bulharsko pak cuketu s oblibou obaluje, smaží a servíruje spolu s dresinkem vyrobeným z jogurtu, česneku a kopru.

 

Cuketa je skvělá a zdravá

Cuketa se skládá z 91 % z vody, a dále pak z velkého množství vlákniny, minerálů a vitamínů. Obsahuje také vápník, draslík, sodík, fluor, železo, měď, zinek, hořčík a mangan. Z vitamínů v cuketě naleznete vitamín C, B6, karoten, thiamin a niacin.

100 gramů cukety obsahuje pouze 15 kalorií, a proto je skvělým prostředkem při hubnutí. Tato zelenina má celou řadu blahodárných účinků na lidský organismus, podporuje trávení i játra ve vylučování žlučových šťáv, vylučování přebytečné vody a soli z těla, urychluje peristaltiku střev, detoxikuje, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, hladinu homocysteinu, krevní tlak, působí protirakovinově, protizánětlivě, snižuje tvorbu modřin, posiluje imunitu, zlepšuje zdravotní stav u nemocných s roztroušenou sklerózou a působí preventivně proti vzniku mrtvičky a infarktu.

 

Cuketové placičky

Co budete potřebovat:

2 šálky nastrouhané cukety
2 rozšlehané vejce
¼ šálku jemně nasekané cibule
½ šálku hladké mouky
½ šálku strouhaného parmezánu
½ šálku strouhané mozzarelly
2 lžíce olivového oleje

Postup práce:

Ve středně velké míse smíchejte cuketu, cibuli, vejce, mouku, parmezán, mozzarellu a sůl.
Na pánvi rozehřejte malé množství olivového oleje a naložte na pánev těsto, rozprostřete na placku a pečte po obou stranách do zlatova.
Servírujte s cherry rajčátky, posypanou parmezánem a jarní cibulkou.

 

Foto: Pixmac.cz