Mámo, táto, nehádejte se!

Zář 25, 2013 | Rodina, Životní styl

Neexistuje vztah, kde by nedocházelo k odlišným názorům, sporům, hádkám, problémům. Ostřejším diskusím se samozřejmě nevyhýbají ani vztahy, v nichž je dítě. Jenže právě nejmenší trpí hádkami rodičů často nejvíc. Jak předejít dětským traumatům a vleklým psychickým problémům?

 

 

Dítě je nedílnou součástí vaší domácnosti. Mělo by vědět, že ani rodiče nejsou nadlidi, kterým se problémy a hádky vyhýbají. Špatné ale je, když je dítě vystavováno každodenním hádkám, křiku, sporům, nebo je dokonce svědkem fyzického násilí. Tomu se rozhodně vyhněte!

Pokud řešíte s partnerem problémy, nebo si jenom na chvilku přestáváte rozumět, snažte se být i v této situaci dítěti příkladem. Dítě snese, když máma s tátou si právě nerozumí, a z jejich řešení krize se může i poučit. A proto se snažte spory řešit v co možná největším klidu. Udělejte si čas na rozmluvu s partnerem. Neoslovujte ho hanlivými výrazy a pokud ho kritizujete, snažte se říci mu přímo, která vlastnost vám vadí. Pokud to jde, klidně zmiňte i jeho pozitivní stránky osobnosti. Dítě musí vědět, že jde jen o přechodnou záležitost, o vyřešení momentálního problému.

 

Čemu se vyhnout?

Neřešte před dítětem intimní problémy. Vaše sexuální vztahy patří jen vám, dospělým. Ani kritika příbuzných, sousedů, učitelů atd. nepatří k uším dítěte. A nesnažte se najít v dítěti svého společníka v boji proti partnerovi/partnerce. Dítě má mít rádo jak mámu, tak tátu. Nemělo by se přiklánět k jednomu z rodičů. V jistém věku se již může přiklonit k některému z názorů, nesmíte ale jeho názor, který se neshoduje s vaším, brát jako útok na vás a spiklenecké souznění s vaším partnerem/partnerkou.

 

Na co si dát velký pozor!!!

Příliš hádek, stresu a problémů škodí jak vám, tak především vašemu dítěti. Pokud dítě vyrůstá v neharmonickém a nepřátelském prostředí, přenáší si tento vzorec chování i do dospělosti. Těžko z něj pak vyroste vyrovnaný a klidný jedinec, budoucí partner.

Časté hádky mezi rodiči vyvolávají různé psychické poruchy u dítěte. Dítěti se může zhoršit prospěch ve škole, může začít zapomínat úkoly, toulat se a při dlouhodobém stresu se může také stát, že k jednomu z rodičů, nebo oběma zaujme nepřátelský postoj. Menší děti se mohou začít pomočovat, přestože si již osvojili kontrolu nad vyměšováním. Děti mohou být plačtivější, podrážděnější, mohou se přespříliš upnout na cizí lidi, nebo naopak se jich mohou začít bát.

A proto je vždy důležité, aby vaše hádky a spory s partnerem byly jen zřídkavým problémem. V případě dlouhodobější krize je vhodnější dítě na krátkou dobu poslat např. na tábor, k babičce a dědovi atd. Dítě toto ale nesmí vnímat jako akt zbavení se, ale odměnu, formu zpestření jeho života. Ve skutečnosti by v takovém případě ani nemělo tušit, že máma s tátou má problémy. Zdravé vztahy mezi rodiči rozhodně pomáhají zdravému vývoji dítěte.

 

Foto: Pixmac.cz