Domácí porody

Říj 1, 2013 | Rodina, Životní styl

Když jsem vedla svůj vůbec první rozhovor, byla jsem o 10 let mladší. Tehdy jsem měla jeden měsíc do porodu svého prvního dítěte a ještě ve mně tak trochu sálala „špitálská“ profesionální deformace. Můj první rozhovor jsem tehdy vedla s Ivanou Könnigsmarkovou…

 

V průběhu 10 let jsme se obě posunuly trochu jiným směrem. Bohužel jí se v poslední době příliš nedaří. Díky tomu, že náš stát nemá zcela jasné zákony, celé řadě porodních asistentek, které nechtějí nechat doma rodící matky zcela na pospas svému osudu, hrozí velké postihy, ne-li vězení. Ono jasno vlastně nemají ani samotné rodičky, které si tíhu zodpovědnosti a skutečná rizika tak nějak neuvědomují. Domácí porody u nás sice nejsou oficiálně zakázané, ale nejsou ani nikterak vymezené a přítomnost porodních asistentek u takovýchto porodů není vítána (prý je to kvůli tomu, že nemocnice ztrácí body a možnost platby pojišťovny, ale tohle mohou být jen čisté spekulace). Rok od roku přitom počet domácích porodů v Česku narůstá. Jen vloni jich proběhlo na 400, ale jen u 150 asistovaly porodní asistentky. Bohužel do té doby, než bude pořádně vytvořena legislativa ohledně domácího porodu, nemůže nikdo zaručit ochranu rodičky ani čerstvě narozeného dítěte.

 

Pro a proti domácích porodů

  • Rodit doma, nebo ne?  V prvé řadě je důležité si uvědomit, že pokud se vám něco stane, je to hlavně na vás. Porodní asistentka může předvídat, může zpohodlnit porod, může vám pomoci, ale jsou věci, které může udělat jen doktor a jdou zachránit pouze s pomocí rychlého zákroku a užití léků a přístrojů.
  • Pozitivní je, že doma můžete rodit přirozeně, v kruhu rodiny. Nikomu nevadí, když u vás je víc lidí. Vyloučeny nejsou ani vaše děti. Doma vám nehrozí, že by se na vás vystřídal celý štáb doktorů, mediků, několik střídajících se sester a „žákyněk“. V průběhu porodu si můžete dělat, co chcete. Na úlevové léky anebo epidurální analgezii však zapomeňte, protože takovou medikaci vám může dát pouze lékař.
  • Pokud jste proti klystýru, holení anebo nástřihu, nebude na vás v domácím prostředí činěn žádný nátlak. V případě, že se vaše hráz natrhne, porodní asistentka vás po porodu zašije.
  • Díky porodu v domácím prostředí jste v kontaktu s čerstvě narozeným dítětem okamžitě a bez toho, aby vám ho někdo bral.
  • Dříve, než se rozhodnete pro domácí porod, je nutné si uvědomit, že i když vaše těhotenství bylo naprosto bezproblémové a vy jste naprosto zdravá, nikdy nevíte, co se při porodu může stát. Nikdy nelze odhadnout, jak porod bude probíhat, a zda v jeho průběhu nenastanou nějaké komplikace. V tu chvíli je nutný rychlý převoz do porodnice. Každá minuta je zde důležitá, a proto by k dobrovolnému domácímu porodu nemělo docházet daleko od porodnice. V jiných případech se dostáváte do ohrožení života nejen vy, ale i vaše dítě.
  • Po domácím porodu nastávají často problémy ve chvíli, kdy chcete nechat čerstvě narozené dítě zkontrolovat pediatrem. Tato záležitost totiž u nás stále není vůbec dořešena, a tak si s ní ani odborníci nevědí rady. Pediatr, kterého zavoláte záchrankou, obvykle trvá na převozu do nemocnice.

Ať už si svůj porod naplánujete jakkoliv, i přes slíbenou pomoc rodiny to nakonec stejně dopadne tak, že nebudete od běžného denního koloběhu uchráněny. A tak při domácím porodu ve výsledku nemáte takový komfort a klid na sebe a své čerstvě narozené dítě, jako byste měla v porodnici. V porodnici se po porodu nemusíte o nic starat, vše se točí kolem vás a dítěte, máte zde pravidelnou stravu, kontroly odborníkem, pakliže jsou nějaké problémy, můžete mít radu velmi rychle a z první ruky. Doma vám nikdo nepomůže s kojením, nenaučí vás ani správnému koupání. Nikdo vás neujistí, že je vše tak, jak má.

 

Foto: Pixmac.cz