I podzim přeje výletům

Říj 25, 2013 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Nemyslete si, že když nám léto dalo vale, nezbývá vám nic jiného, než sedět doma na zadku. Kdepak! Vždyť i na podzim můžete prožít úžasné chvíle. V případě, že bude pršet, obujete si stylové gumáky a vydáte se tam, kde vám déšť nebude vadit. I na podzim Česko nabízí velké množství různých aktivit, že nakonec nebudete vědět, kam vyrazit dřív.

  • Tak třeba Průhonický park (spolu se zámkem) stojí za návštěvu v každém ročním období. Věděli jste, že tyto zahrady jsou na seznamu UNESCA? Park je velice krásně upraven a naleznete zde na 1600 různých druhů rostlin a cca 8000 kusů rododendronů. Součástí zahrad je i velmi pěkný Průhonický zámek.
  • Pakliže se počasí vydaří, vydejte se na hory. Můžete tam sbírat houby, ale také si můžete vychutnat jednu z nejhezčích moravských turistických tras. Z Pusteven se můžete po hřebenech vydat na příjemnou a nenáročnou procházku přes Radegast na Radhošť. Tato trasa jde po modré a je dlouhá cca 4 kilometry. Nahoru na Pustevny se můžete dostat hned několika způsoby: vyšlapat to pěšky, vyjet nahoru lanovkou, nechat se vyvézt autobusem anebo dojet na vrchol vlastním autem. Ten výhled do krajiny je odtud při dobrém počasí nezapomenutelný.
  • Ti, kteří to mají na Moravu daleko, se mohou vydat na dobrodružnou cestu po stopách Karla IV. Jedná se o putování po tzv. Zlaté cestě z Tachova až do Německa. Tato cesta ve skutečnosti vede až do Norimberka a ve středověku po ní putovali nejen obchodníci, ale i královští panovníci. Cesta je opředena tajemstvím, nachází se totiž v hraničním pásmu, kam se po několik desítek let nesmělo. Putování je proto o to více dobrodružné. Pouze 3 kilometry od hranic (na německé straně) naleznete znovu vybudovanou slovanskou osadu, kde se můžete podívat, jak se žilo v takové typické vesnici před více než 1000 lety.  Dostanete se sem po zelené anebo modré značce. Z Tachova je to sem 11 kilometrů a od hranic jen 3 kilometry. Dojít sem můžete pěšky po cestě králů anebo dojet pohodlně svým vlastním vozem.
  • V případě, že bude pršet, můžete se vydat třeba do Pardubického zámku. Vystaven je tu zcela jedinečný betlém vyrobený z brazilského křišťálu a bronzu.
  • Na hradě Švihově máte možnost se pro změnu vydat „Po stopách Popelky“. Tuto expozici zde vytvořili ke čtyřicátému výročí natočení pohádky „Tři oříšky pro Popelku“. Na hradě naleznete kostýmy, kulisy a další zajímavosti z natáčení. Kromě toho v okolí hradu byla také vytvořena i speciální turistická pohádková trasa.
  • Nezapomeňte, že podzim je také dobou posvícení. Obzvlášť pěkné Svatomartinské posvícení se chystá na zámku Zbiroh, který letos proběhne dne 16. 11. 2013. Posvícení se neobejde bez svatého Martina na bílém koni, spousty dobrot, představení a řemeslného jarmarku.
  • Pro milovníky mašinek tu máme tip na naprosto jedinečnou návštěvu Království železnic v Praze Smíchově. Prohlídka tohoto zcela výjimečného muzea plného malých modelů vláčků a scenérií vám zabere 2 – 4 hodiny, výstavní plocha tu totiž zabírá dobrých 3100 metrů čtverečních. Výstaviště se nachází kousek od stanice metra Anděl.
  • V době nepříznivého počasí je zajímavým tipem na výlet i návštěva muzea automobilů, přesněji značky Škoda, v Mladé Boleslavi. K vidění tu jsou všechny modely aut i motocyklů značky Škoda od roku založení továrny v roce 1895.
  • Dalším skvělým místem, kde se zabaví děti i dospělí nejen v době ošklivého počasí, je IQ park Liberec. Tento park se rozkládá na 3000 metrech čtverečních (a čtyřech patrech). Vyzkoušet si tu můžete mnoho interaktivních her. Naleznete zde např. rotující válec, zrcadlový labyrint, expozice o lidském tělu, vesmíru a rozličné laboratoře.
  • Nakonec jsem si pro vás nechala nabídku poznat Hradec Králové. Možná jste to nevěděli, ale Hradec Králové nabízí hned několik zajímavých turistických stezek. Kromě toho však je tu možné do konce října absolvovat i romantickou projížďku parníčkem. Aby toho nebylo málo, v samém centru města se také nachází největší středoevropské veřejné sladkovodní akvárium. Toto akvárium naleznete v domě ENVI, jeho velikost je 130 000 litrů a prohlédnout si tu můžete na 500 kusů různých ryb.

 

Foto: parkpruhonice.cz