Jak si vybrat svatebního fotografa

Říj 29, 2013 | Životní styl

Svatební šaty uložíme do skříně nebo vrátíme do půjčovny. Bolest hlavy a žaludku po hostině do dvou dnů přejde. Svatební kytice zavěšena „hlavou dolů“ pozvolna usychá. K tomu „Velkému Dni“ se už budeme vracet jen při prohlídce fotografií. Jestli budou tyto návraty příjemné, záleží především na fotografovi. A tak je zajištění fotoslužby na svatbě jedním z důležitých úkolů, kterých se musíme s dostatečným předstihem zhostit.

Momentky ze svatebního veselí nafotí „strejda Karel“ s amatérským kompaktem. Kvalitní svatební fotografie vytvoří jen profesionální fotograf. Má zkušenosti, techniku, umí fotky následně zpracovat.

 

Jak hledat?

Nejlepším vodítkem při výběru fotografa je doporučení někoho, kdo má s jeho prací zkušenosti: ukáže nám fotky, sdělí jeho taxu, popíše styl práce.
Tipy na fotografy mají rovněž svatební agentury nebo některé obřadní síně. Dalším způsobem je vyhledat fotografa na internetu. Každý „slušný“ fotograf má svou webovou prezentaci, kde jsou ukázky i jeho svatebních snímků. Připravme se na to, že na webu někdy nenajdeme ceníky prací. Někteří fotografové je nezveřejňují z konkurenčních důvodů a zašlou je až po prvním kontaktu.

 

Cena a rozsah práce

Fotografové své služby nabízejí obvykle v různě rozsáhlém „balíčku“. Chtějme předem znát, co přesně cena zahrnuje, jaký je termín dodání, zda se budeme moci podílet na výběru z náhledů, kolik kopií papírových fotek a digitálních souborů si budeme přát. Balíček není dogma.

 

S objednávkou neváhejte

Musíme počítat s tím, že fotograf třeba nebude mít volný termín v době naší svatby. Někteří mají objednávky už na rok dopředu. Nemusí to být jen znak kvality fotografa, roli může mít i atraktivní datum. Je pravděpodobné, že kombinace čísel 11. 12. 2013, 7. 7. 2014 či 10. 10. v 10 hodin nenapadla jenom nás.

 

„No, mami… Proč na poli?“

Také vám připadají svatební fotky babiček a maminek „na jedno brdo“ a tak trochu úsměvné? Věřte, že stejný názor budou mít za patnáct let naše děti, když podlehneme módním manýrám. A ty zaplevelují i současné svatební fotky. Jaká jsou nejběžnější fotografická klišé počátku 21. století?

  • Svatební pár na poli (v pozadí balíky slámy nebo hospodářská zvířata )
  • Černobílá fotka s kolorovanými detaily (kytice, vázanka, rtěnka nevěsty)
  • Jeden ze snoubenců se odráží ve skle brýlí druhého (případně ve zpětném zrcátku vozu)
  • Ženich ve výskoku, ruce nohy do písmene X (případně oba ve výskoku za ruce se držíce)
  • Bříško těhotné nevěsty v protisvětle
  • Nevěsta u zrcadla s natáčkami (nebo pod rukou maskérky)
  • Novomanželé na lavičce zády k objektivu, v pozadí dramatická obloha (varianta břeh vodní plochy)
  • Noha nevěsty ve střevíčku a v krajkové punčoše

I veselá svatební fotka může být vkusná. Jinak budeme za pár let na otázku „Proč?“ odpovídat: „Už ani nevím, tenkrát se tak fotili všichni…“

 

Foto: Freerangestock.com