Jak zvládnout zkoušku dospělosti

Říj 24, 2013 | Rodina, Životní styl

Přestože zbývá do maturitních zkoušek ještě poměrně dost času, štěstí přeje připraveným. Proč by student měl věnovat maximální úsilí pro přípravu na maturitní zkoušku až v době tzv. svatého týdne, když se může připravovat průběžně? Vyhne se tak velkému stresu a má také jistotu, že v případě např. dlouhodobější nemoci  zvládne završení střední školy s přehledem a úspěšně.

Nejlepší je, když si student a budoucí maturant uvědomí již v prvním ročníku střední školy nebo odborného učiliště, že jeho studium bude završeno touto „zkouškou dospělosti“, a bude podle toho ke studiu přistupovat. Nejpozději ve čtvrtém ročníku je dobré zabrat na plné obrátky. Průběžná a svědomitá příprava se jistě vyplatí.

 

Jak se na zkoušku připravovat?

Mimo běžných školních povinností je pro studenta dobré doplňovat si své vědomosti četbou a studiem na internetu. Pokud má váš potomek problémy v určitém předmětu, zvažte včas jeho doučování. Zatěžuje to sice rodinný rozpočet, rozhodně se to ale vyplatí. Také pravidelné vypracovávání testů k přípravě na maturitu se vyplatí. V dnešní době je spousta kvalitních testů zdarma ke stažení na internetu.

 

Jak „odměnit“ špatného i pečlivého studenta?

Blíží se čas Vánoc a vy můžete svého potomka odměnit za jeho celoroční úsilí praktickým a účelným dárkem. Může jím být např. kurz cizího jazyka na CD nebo DVD nosičích, či prázdninový kurz. Otázkou je, zda to studenta potěší, či naštve. Vy ale, jak se říká, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Nadělíte potomkovi praktický dárek a prospějete jeho studijním výsledkům.

 

To chce klid!

Nejdůležitější je, aby student ani pár měsíců, týdnů či dokonce dní před maturitou neztrácel nervy a byl v klidu. A proto, pokud jste sami jako rodiče nervózní, nedávejte to na sobě znát. Tím prospějete potomkovi nejvíc. Věřte mu a veďte ho k pravidelné přípravě a sebedůvěře.

 

Foto: Freerangestock.com