Originální líčení nesmí ze ženy učinit karikaturu

Říj 11, 2013 | Krása, Životní styl

Jestliže v nějakém článku o líčení čtete, že je „dovoleno vše, hlavně buďte svá!“, měla byste zbystřit. Buď autor pod populistickými frázemi skrývá, že o módních trendech nic neví. A nebo se text nevěnuje dennímu, ale nějakému příležitostnému originálnímu líčení. Jaké je originální líčení? Takové, že vám sice nesmírně sluší, ale nehodí se do přeplněné odpolední tramvaje.

Pokud se holčička cítí být holčičkou a ne chlapečkem, a nebo pokud se chlapeček cítí být holčičkou, uzmout mámě krabičku šminek a pomalovat si jimi obličej patří k jejich největším radostem. Tatáž bytost v pubertě pak sama na sebe v zrcadle zkouší svůdné mrkání půl metru dlouhými řasami á la Barbie, démonické pohledy vampů nebo si s bindi na čele připadá jako tajemná indická princezna. Originální líčení prostě baví. A mnohdy je nám dokonce i líto, že konvence zatím nedovolují, abychom chodili do práce s lookem Catwoman nebo Šmoulinky. Ještě že máme ony „příležitosti“, pro které má angličtina (při svaté úctě k češtině) onen všeobjímající výraz „events“: maškarní bály, party, oslavy narozenin, vítání Nového roku či vintage a gotické svatby.

 

Krásná, ale ne směšná

Originální líčení by mělo slušet. Jen málokterá žena má v sobě tolik sebezapření jako například Lenka Šindelářová, která dlouhá léta vystupovala v pořadech Ivana Mládka v roli zaprášené chudinky Kalamity Jane, než na televizní obrazovce ukázala svou jasnou a sympatickou tvář. Máme-li dostatečnou invenci nebo nějaký zdroj inspirace, můžeme si originální look zhotovit samy. Předpokládá to ovšem zručnost, a také materiální vybavení. Z hlediska barevné stupnice je nejlepší divadelní „skříňka s líčidly“, jenže tu má málokdo. A navíc – výsledek bývá nejistý, takže podomácku vytvořené zdobení tváře bývá vhodné tak na šibřinky v Horní Dolní.

Někdy se může stát, že dostaneme pozvání na party či na svatbu, kde je předepsaný ráz úboru. Na takovou událost si nemůžeme dovolit jít „zmalovaná jako august“. Aby líčení nepůsobilo směšně, musí být provedeno profesionálně. A to doma jen stěží zvládneme. Spolehlivá cesta vede přes kosmetický salon. Některé z nich mají originální líčení přímo v portfoliu služeb, pro větší diskrétnost mnohdy v domácím prostředí zákaznice. Kosmetička (maskérka) bude chtít vědět, jaké šaty si oblečeme, aby k nim líčení ladilo. Bude to vintage party ve stylu art deco? Nebo snad „temná“ gotická svatba? A v jaké roli na události vystoupíme? To vše bude maskérku zajímat.

 

Malování na obličej je pro děti

V posledních letech se na veřejných dětských slavnostech rozmohl zvyk, že pracovníci různých neziskových sdružení nabízejí tak zvané „malování na obličej“. To opravdu není originální líčení. Zatouží-li vaše dítko nechat si obličej pomalovat, proč ne. Ale sama raději odolejte. Na dospělé ženě to nevypadá ani trochu roztomile. A navíc byste při návratu ze slavnosti mohla potkat třeba svého šéfa nebo klienta. O pracovních věcech se špatně mluví s kočičími fousky pod nosem.

 

Foto: Facebook Sephora