Zajímavé fígle při praní prádla

Říj 3, 2013 | Bydlení, Peníze, Zajímavosti, Životní styl

Mít čisté a voňavé prádlo považujeme za naprostou samozřejmost. Jenomže bílé prádlo s oblibou šedne, barevné zase pro změnu bledne a kolikrát se stane, že prádlo se zapírá anebo se dokonale nevypere. Mít tedy krásné prádlo není zas tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

 

I když máte doma sebemodernější pračku, při nesprávném způsobu praní se vám prádlo neopere, ale třeba zapere anebo pustí barvy. Co dělat? Je to jednoduché, zkuste se při praní dodržovat několik jednoduchých rad.

  • Před praním nejprve prádlo roztřiďte podle barev. Základní dělení je na bílé prádlo a tmavé prádlo.  Vhodné však je oddělit také červené prádlo. Prádlo, které se skládá z více barev, dejte na barevnou kupku, jejíž barva převažuje.
  • Prádlo třiďte i podle materiálů. Různé materiály vyžadují jinou péči, zcela jiný prací program, odlišnou teplotu praní a různé prací prostředky. Podprsenky perte ve speciálních textilních sáčcích.
  • Pakliže máte prádlo s potiskem, perte je vždy naruby a maximálně na 30 – 40°C.
  • Víte, že za špatně vypraným prádlem může být nesprávně naplněná pračka? Když je na pračce napsáno, že se do ní vejde šest kilogramů, je tím myšleno, abyste tam také těch šest kilogramů SUCHÉHO prádla dali. Ani více, ani méně. Proč? Když je prádla v pračce příliš, nemůže se v průběhu praní hýbat, třít o sebe a ani voda s pracím prostředkem se nedostane všude, kam by měla. Prádlo tak nemá vůbec žádnou šanci na vyprání. K tomu všemu ještě navíc přetěžujete pračku (čímž významně snižujete její životnost). Jestliže dáte prádla naopak méně, tak zbytečně plýtváte energií i vodou a prádlo se o sebe také nemůže dostatečně třít.
  • Správný výběr pracího prostředku je základ. Jestli si myslíte, že vše spasí univerzální prací prášek, jste na omylu. Univerzální prášky jsou určené pro bílé, světlé stálobarevné prádlo. Není vhodné, abyste proto v těchto prášcích prali i barevné a tmavé prádlo, jelikož univerzální prostředek obsahuje bělicí a rozjasňovací látky. Barevné prádlo proto perte v prostředku pro ně určené, tedy s nápisem Color. Jemné prádlo pak perte v pracích prostředcích vhodných pro jemné prádlo. Záclony perte v prostředku přímo pro ně určeném anebo zkuste sodu. Soda je ostatně skvělým prostředkem všude tam, kde chcete bílé prádlo vybělit a rozjasnit.  Máte dilema? Sypký prací prostředek, tekutý prací prostředek anebo kapsle? Sypký prostředek je vhodnější použít na více špinavé prádlo, kdežto tekutý prací prostředek a kapsle jsou ideální při praní méně špinavého prádla.  Kapsle vždy vkládejte do prázdné pračky, na niž dáte prádlo. Při dávkování pracích prostředků se neřiďte svou fantazií, ale doporučením výrobce. V obchodě se při nákupu pracího přípravku nedívejte na cenu a váhu, ale cenu a počet praní.
  • Dobrá pračka vám vaše prádlo vypere i při nízké teplotě. Je zcela normální, abyste prali při teplotách 40 – 60 stupňů Celsia. Na 90 se pere pouze občas ložní prádlo (po nemoci), látkové kapesníky a látkové plíny.
  • Silně špinavé prádlo nepředpírejte, ale předem ho namočte (klidně přes noc). Pomoci si můžete také prostředkem vhodným pro namáčení.
  • Aviváž si oblíbila valná většina Čechů. Prádlo po vyprání pěkně voní, lépe se žehlí a je pěkně načechrané. Ale pozor! Bílé prádlo prané s aviváží více šedne, spodní prádlo a další jemné prádlo se ničí.

 

Foto: LG