Advent, začínáme!

Lis 29, 2013 | Životní styl

Už od září na nás hypermarkety a reklamy pracují tak pečlivě, že 1. 12. 2013 (kdy advent letos začíná), začneme všichni slintat, jako psi od I. P. Pavlova. Nenechte se vystresovat! Uvědomte si, že to, jaké budete mít Vánoce a celý advent, nezáleží na nikom jiném, než na vás. Udělejte si advent takový, jaký chcete!

Tradice související s adventem sahají až do 4. století, kdy ve Španělsku v tomto zahájili přísné postní období. V 6. století se pak tento zvyk dostal do Říma, a dále do celé Evropy. K ustálení pravidel adventu však došlo až v 12. století, tehdy křesťané adventu stanovily 4 týdny. Pravoslavným se to však nelíbilo, a tak zůstali u delší šestitýdenní varianty.

 

Význam adventu

Advent je pro věřící velmi významným obdobím v roce, představuje očekávání na příchod Ježíše. Lidé se v této doby zklidňovali, uskromňovali se, postili se, tišili svou duši, přemýšleli nad sebou a těšili se na Vánoce, kdy se radovali nad jedním poměrně skromným dárkem. Dnes je vše úplně naopak. Dnes se zazněním slova „advent“ místo zklidnění se lidi splaší, dají se do běhu, shání dárky (mnoho dárků), smýčí, snaží se napéct dvacet druhů cukroví, pracují, stresují se, chtějí stihnout i nemožné a k tomu všemu ještě touží po naprosté dokonalosti. Není se čemu divit, že dříve, nebo později, toho bude mít takovýto uštvaný člověk plné zuby, začne si stěžovat na tlak, stres, peníze, návaly lidí, i únavu a na Vánoce se už vůbec těšit nebude. K Štědrovečernímu stolu potom usedají často uštvaní, unavení a zcela otrávení. Přitom by stačilo jen se na chvilku zastavit a zamyslet se, co doopravdy chci, a proč to vlastně dělám. Honíte se s úklidem a pečením jen proto, že máte obavu, co si o vás jiní pomyslí? Vy jste něčí otroci? A napadlo vás, co si asi o vás lidé pomyslí, když vás uvidí totálně vyčerpané? Uvědomte si, že naši předci v tomto období již příliš mnoho práce neměli, mohli si tedy dovolit pozvolna uklízet, scházet se po večerech, drát peří a předávat si moudra předků. Dnes ale lidé pracují stejně jako jindy v roce, ba co víc, mnozí dokonce v závěru roku ještě více. Je tedy nesmyslné chtít po sobě, abyste stihali vše a měli vše dokonalé.

 

Jak si tedy užít adventu?

  1. Přestaňte poslouchat noviny, časopisy, televize i rádia, reklamy v tomto období dokážou být pěkně záludné. Vězte, že žádný dobrý úmysl v tom není, v jejich zájmu je pouze prodávat a neustále zvyšovat svůj zisk.
  2. Vskutku musíte tak radikálně gruntovat? Copak jste doma po celý rok neuklízeli? Pakliže uklízíte pravidelně, moc toho před Vánocemi uklízet vlastně nepotřebujete.
  3. Své potřebné přípravy si pěkně symetricky rozvrhněte.
  4. Zamyslete se, doopravdy potřebujete tolik druhů cukroví?
  5. Zkuste se držet toho, proč byl advent ve skutečnosti vytvořen, zkuste alespoň doma trochu zpomalit, buďte více s rodinou a svými blízkými, přemýšlejte o tom, jaký byl letošní rok a jak by měl vypadat ten příští.
  6. Na Štědrý den se doopravdy nikam nehoňte. Vše by již mělo být hotovo. Dokonce i navařeno byste správně měli mít o den dopředu. Tento den je prostě nejvýznamnějším dnem v roce, a proto se nepracuje, ale světí. Tento den zpívejte koledy, krájejte jablíčka, házejte botou a užívejte si pohody a lásky svých blízkých. 

 

Foto: Pixmac.cz