Jak zlepšit paměť

Lis 8, 2013 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Odborníci zjistili, že velká kapacita paměti je spojená s úspěchem, štěstím, lepším zaměstnáním a bohatstvím. Lidé s malou kapacitou paměti se v životě obvykle drží zpátky, nezapojují se v kolektivních aktivitách a je zcela normální, že někdy na zcela běžnou otázku prostě neodpoví. Malá kapacita paměti netrápí pouze děti, ale všechny věkové skupiny.

Typické pro děti s malou kapcitou paměti je také přeskakování v textu, v diktátu i v úkolech. Obzvláště diktáty jsou pro ně peklo, protože si nejsou schopné zapamatovat několik slov za sebou a nedokážou tak splnit všechna zadání učitele.

 

O paměti

Věděli jste, že nemáme pouze jednu paměť, ale hned několik pamětí?  Krátkodobou paměť (tzv. pracovní) využíváme tehdy, když si potřebujeme vybavit nějaké aktuálně získané informace. Jde třeba o zapamatování si telefonního čísla, anebo slova diktátu. Časový rozpad této paměti je 10 – 15 sekund, přičemž si je člověk schopen zapamatovat (ideálně) 7 – 9 termínů. Typické pro ni je, že po využití na danou věc okamžitě zapomínáme.

Není tomu tak vždy, některé získané informace míří rovnou do dlouhodobé paměti. Kapacita dlouhodobé paměti je na rozdíl od té krátkodobé neomezená. Získané informace do dlouhodobé paměti míří dvěma způsoby: bezděčně, nebo záměrně. Záměrně získáváme informace třeba učením.

 

Proč zapomínáme?

Zapomínání je přirozené, má nás ochránit před přetížením, jakému mozek každý den vystavujeme, ale za zapomínáním může stát i porucha paměti. Malá kapacita krátkodobé paměti může člověku způsobit nemalé potíže, naštěstí tento stav nemusí být konečný, musíte však na sobě zapracovat. Existuje celá řada způsobů, jak krátkodobou paměť pravidelným trénováním rozšířit.

 

Jak zlepšit svou krátkodobou paměť?

  • Větším dětem i dospělým s rozvojem krátkodobé paměti pomůže učení cizích jazyků, hra v šachy, psaní svých pamětí (deník), čtení různých knih, které se na zlepšení paměti zaměřují.
  • Hrajte hry, jež se zaměřují na zvýšení koncentrace (logické a strategické hry, jako například hra Logic a pexeso).
  • Na podporu krátkodobé paměti pozitivně působí také luštění křížovek, hra s anagramy,  řešení osmisměrek, sudoku, rébusů a hlavolamů. 
  • I když se vám to možná nezdá, dnes existuje i celá řada vhodných počítačových her.
  • Zkuste se učit něco úplně nového. Nejlépe je, když každý den zkusíte něco, co jste doposud ještě nezkusili.
  • Zkuste si se svými dětmi zahrát hru, kdy dítěti ukážete určitý počet předmětů, který po určité době schováte. Dítě hádá, jaké předměty tam zůstaly. V obdobné variaci můžete z ukázaných věcí nějaké předměty odebrat a dítě hádá, jaké předměty jste odebrali.
  • Rozvoji krátkodobé paměti pomáhá i trénink s pomocí učení básniček a písniček.
  • Pozitivní vliv na rozvoj paměti má i čtení, třeba když vám dítě po přečtení začne vykládat obsah děje anebo bude odpovídat na nečekané otázky.
  • Možná vás to překvapí, ale rozvoj paměti souvisí i s kreativní tvůrčí činností. Není to vůbec o tom, zda jste, či nejste talentovaní, ale jde o rozvoj vašich možností a schopností. Vyzkoušet můžete třeba malování, lepení modelů, nějaké ruční práce anebo kreativní psaní.
  • Na zlepšení paměti také pozitivně působí užívání ženšenu, lecitinu a ginkgo biloby. Nezapomeňte často větrat, protože přísun čerstvého kyslíku fungování paměti pozitivně podporuje.

 

Foto: Freerangestock.com