Víte, co chcete od života?

Lis 4, 2013 | Životní styl

Přestaňte už se sváděním neúspěchů na někoho jiného. Všechno, co se děje, jste si způsobili sami svým chováním a za ně jste odpovědni jen vy sami. Nesvádějte vinu na Pánaboha, na tresty shůry a netvrďte, že se vše pokazilo samo. Není to pravda! Nic se samo nepokazilo! Nikdo jiný, než vy nemůže za to, že nejste se svým životem spokojeni.

Pakliže se vám to nelíbí, tak s tím něco udělejte a přestaňte se vymlouvat! Jedním ze základních bodů úspěšného a spokojeného života je být za svůj život (a vše, co se kolem děje) zodpovědný.

Změňte se, vždy máte na výběr! Při svém rozhodování však nejprve dobře zvažte, zda vlastně víte, co od života chcete. Cíle dávají životu smysl, jen si také člověk musí uvědomit, že to není pouze o touze a snění, ale reálném chtění, práci, dávání, přijímání a otevření se. Své sny proto nehledejte, ale vytvářejte. Spousta lidí hledáním a vyčkáváním na signál shůry promrhá celý svůj život. Nečekejte na to, až zahřmí a vy se stanete tím miliontým "volem", na kterého konečně sedne štěstí, a něco s tím udělejte!

 

Zjistěte, co chcete a stanovte si cíle

Ve své podstatě je jedno, jaký cíl si vytýčíte, může jít o to, že se naučíte plést, naučíte se cizí jazyk, vybudujete si spokojenou rodinu anebo se budete chtít dostat na nějakou školu. Při hledání svých cílů se nejprve zamyslete a mluvte se svým nitrem. Prozkoumejte, co od svého života vlastně chcete. Kde se vidíte za pět, deset let anebo ve stáří? Kolik chcete mít dětí? Kde chcete bydlet? Jaká práce by vás bavila a kterou byste naopak nemohli dělat? Jak si představujete svého partnera? Při svém vnitřním dialogu můžete dojít k různým závěrům. Možná budete chtít svůj život prožít v poklidu anebo naopak chcete po sobě zanechat nějakou stopu. Ta stopa může přitom vypadat různě. Do svých představ můžete zahrnout i své neexistující děti, jak byste chtěli, aby žily a čeho by měly dosáhnout? Při hledání svých cílů se však zbytečně nestresujme honem za nedosažitelnými touhami.

 

Žijte tady a teď

Až budete vědět, co od života chcete, vše pro vás bude mnohem snazší. Pak už je vše o plánování a rozhodování a volbě své cesty. Žijte aktuální situací a vše, co děláte, dělejte pro sebe a ne proto, že byste měli, že to někdo chce, že je to v módě anebo vám to někdo doporučil (nebo dokonce poručil). Užívejte si svůj život a svou minulost neřešte.  Co se stalo, stalo se, tak to přijměte! Ve své podstatě můžete být kýmkoliv, kým budete chtít, ale musíte si za tím stát (a neprchat od zodpovědnosti). Při své cestě za svým cílem počítejte s tím, že cesta nebude jednoduchá a že se budete muset něčeho vzdát. Pro chvíle krize je proto vždy dobré vytyčit si záchytné body a na každém si vždy důkladně promyslet, jestli je to doopravdy to, po čem toužíte, nebo není o co stát. I to se totiž může stát. Nikdy nelitujte (ani sebe, ani toho, co vám život přinesl), lítost totiž nikdy není dobrým spojencem pro spokojený život. Ze svých chyb se poučte a pokuste se je pro příště neopakovat. Nikdy se nevzdávejte, pokud o daný cíl stále stojíte, je pořád o co bojovat.

 

Foto: Freerangestock.com