Zdravá svačina jako součást výživy dětí

Lis 25, 2013 | Jídlo, Rodina, Životní styl

Každý z nás by měl jíst pravidelně. Pravidelná, vyvážená a pestrá strava je základem jídelníčku dospělých i dětí. Ač se to nezdá, právě konzumace menších, ale častějších porcí jídla snižuje sklon k obezitě a prospívá našemu zdraví. A proto jsou důležité svačiny. Zvláště školní děti by měly mít do školy vždy přichystanou zdravou a chutnou svačinku. Prodleva mezi jídly by neměla být totiž delší než tři hodiny.

 

Jaké svačinky jsou vhodné pro školní děti?

Děti školou povinné musí mít takovou svačinu, která vydrží transport do školy, je zdravá a natolik pro dítě lákavá, aby ji o přestávce snědlo. A proto bychom měli dítě vést ke zdravému stravování od útlého věku. Vhodné je především celozrnné pečivo s domácími pomazánkami, jako je např. tvarohová, pórková a jiné. Nejsou vhodné ty, do kterých se přidává majonéza a další příliš tučné pomazánky. Celozrnné pečivo je vhodné také doplnit tvrdým sýrem a kvalitní šunkou. Nezapomínejte na zeleninu! Stačí rajče, paprika nebo třeba zelený hrášek v luscích. Ale nezavrhujte ani sladké svačiny. Celozrnné pečivo lze natřít také pomazánkou z ovoce a tvarohu, nebo domácí marmeládou. K těmto svačinkám stačí přidat jablko, hrušku nebo jiné ovoce. A nezapomínejte na pití! Nejvhodnější je pitná voda. Tu má ale rádo málo dětí. A proto můžete svému školáčkovi připravit i naředěný 100% džus nebo lahev s čajem. Ten zelený je obzvlášť vhodný. Sladké sycené nápoje raději vynechejte.

 

Co dělat, když dítě svačinu odmítá?

Spousta dětí svačinu přinese po škole domů nebo ji tajně vyhodí. Důvod je ten, že buď nejsou zvyklí svačit, nebo se nechají strhnout kamarády, kteří také nesvačí. Buďte svým dětem příkladem. Dávejte jim to, co mají rádi, ale zároveň je zdravé. Můžete jim také dávat svačinu v podobě více menších částí. Celou housku dítě nesní? Dejte mu sypané müsli a k tomu banán. Dítě nemusí sníst všechno, ale možná si sní jen pár lžiček müsli a nezůstane úplně hladové. Vhodné jsou i oříšky, o které se může školák rozdělit s kamarády. Mnohé děti nesní celé jablko, ale neodmítnou hroznové víno. Ptejte se svého dítěte, co by si přálo.

 

Někdy pomůže i obal

Pryč jsou doby, kdy děti nosily svačinu zabalenou v papírovém, popřípadě igelitovém sáčku. Investujte do zajímavého svačinového boxu. Dítě se bude chtít pochlubit svým obalem na svačinu a nebude se stydět.

Horší to je se staršími školáky. Ti si z kapesného nakupují energetické nápoje, sycené limonády, slané pochoutky a další nevhodné potraviny. Asi se tomu nevyhnete, ale pokud je to jen trochu možné, zkuste i svému pubertálnímu dítku podstrčit alespoň tvarohovou tyčinku nebo jablko. Děláte to pro jeho zdraví.

 

Foto: Box Food