Znakování s miminky a batolaty

Lis 14, 2013 | Rodina, Životní styl

Zdá se vám nemožné „povídat“ si s dítětem do jednoho roku? Nedokážete si představit, že vám nemluvně sdělí, že ho bolí ouško, je unavené, nebo má hlad? V současné době je i to možné. A to jednoduše proto, že i u nás již zdomácněly kurzy Baby Signs, čili znakování pro slyšící batolata.

 

 

Kurz je vhodný pro děti, které ještě nezačaly mluvit, nebo pro ty, jejichž řeč se teprve začíná vyvíjet. Proto i dítě, které si osvojilo prvních pár slov, může úspěšně znakovat a doplňovat osvojená slovíčka o ta znakovaná. Dalo by se říci, že kurz je vhodný pro děti od deseti měsíců věku. Ale nebojte se přijít na kurzy i s mladšími dětmi. I těm atmosféra a přítomnost malých dětí pomáhá. Mnohdy i mladší dítě dokáže dát hlavičku na stranu na znamení, že je unavené a chce spinkat. Gesta pro znakování jsou totiž pro dítě přirozená a dítě se jim snadno naučí.

 

Kde a jakých kurzů se účastnit?

Jako vždy, když jde o děti, hledejte kurzy ve větších městech, v mateřských centrech a v neposlední řadě i mezi známými. Dejte přednost kurzu, který vede certifikovaná instruktorka.

 

Proč s kurzem začínat, když se přece mluvit naučí každý?

To je pravda. Proč ale nedat dítěti příležitost, aby nám sdělilo své pocity a vjemy mnohem dřív, než to dovolí jeho pusinka? Každá máma si jistě vzpomene na pocit, kdy její miminko plakalo a ona neuměla přijít na to, proč. Ve chvíli, kdy je dítě napapané, vyspinkané i přebalené, a přesto zoufale pláče, nastává čas znakování. Je tolik bolístek, které mohou naše maličké trápit. A nejsou to jen bolístky. Znakováním lze sdílet radost, touhy, pocity i přání.

Děti, které prošly znakováním, mají v pozdějším věku mnohem rozvinutější řeč. Stoupenci znakování tvrdí, že tyto děti jsou také inteligentnější, než děti, které v útlém věku neznakovaly.

A je to také doba, kdy se máma, táta, nebo jiný člen rodiny může věnovat dítěti, sdílet s ním něco a to něco rozvíjet. Jednoduchá gesta se lehce naučí celá rodina včetně starších dětí. I ty se tak lépe dorozumí s malým sourozencem a sourozenecká láska je o to silnější.

 

Foto: Freerangestock.com