Zůstaňte mladí a plní energie i v pokročilé fázi vašeho života

Lis 8, 2013 | Jídlo, Krása, Životní styl

Pokud chceme i v pokročilém věku zůstat aktivní, fyzicky soběstační a mít přirozenou obranyschopnost, měli bychom vědět, jak funguje naše tělo v různých obdobích života. Co lze dělat pro to, aby nás předčasně neopouštěly životní síly? Důležitý je samozřejmě zdravý styl života, ale také dostatečný přísun látek, které jsou prospěšné pro náš organismus.

Většinu těchto látek přijímá naše tělo v přirozené formě z jídla. V případě jejich nedostatku či zvýšené potřeby je můžeme doplnit doplňky stravy, které je obsahují v koncentrované formě.

Vysoce žádoucím doplňkem stravy pro seniory je koenzym Q10. Je to látka, která se podílí na řadě metabolických dějů probíhajících ve všech orgánech našeho těla. Koenzym Q10 je důležitý zejména pro zdraví srdečního svalu a cévního systému, chrání mozek před některými závažnými neurologickými nemocemi vyvolanými oxidačním stresem.  

Koenzym Q10 si lidské tělo syntetizuje samo, potravou je přijímáno pouze jeho malé množství. Mladý a zdravý organismus si sám dokáže produkovat dostatek koenzymu Q10. S přibývajícím věkem však schopnost našeho organismu syntetizovat si tuto životně důležitou látku v dostatečném množství klesá. Nepříznivé životní vlivy, jako je například zvýšený stres, kouření a různá onemocnění, vedou k jeho dalšímu úbytku.

Koenzym Q10 je mikronutrient, jehož nedostatek může způsobit celkové oslabení organismu, ohrozit naše srdce a celý kardiovaskulární systém. Jeho nedostatečná hladina v mozku zvyšuje riziko onemocnění např. Parkinsonovou chorobou. Koenzym Q10 je nezbytným doplňkem stravy pro pacienty po kardiochirurgických operacích nebo srdečních infarktech. Vzhledem k jeho nezastupitelné funkci v dýchacím řetězci je zvýšení jeho hladiny v krvi formou doplňku stravy nezbytné také při větší fyzické aktivitě.

„Na co bychom neměli zapomínat u pacientů, kteří užívají léky snižující endogenní tvorbu cholesterolu, známé jako statiny? Tato léčiva jsou specifickými inhibitory enzymu, který je nezbytný také pro syntézu koenzymu Q10 v buňkách všech životně důležitých orgánů lidského těla. U starších pacientů je doplňování snížené hladiny koenzymu Q10 formou doplňku stravy více než žádoucí. Vedlejší účinek statinů na mitochondriální úrovni tak může být zcela potlačen,“ říká MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc.

Pro lidi starší 40 let je doporučována denní dávka koenzymu Q10 30 mg. U nemocných s kardiovaskulárními chorobami a po kardiochirurgických výkonech lze dávku zvýšit až na 300 mg denně. Předávkování zde nehrozí, neboť tělo si samo reguluje jeho spotřebu. Koenzym Q10 nemá žádné vedlejší účinky a není návykový.