Aby si děti na křenové omáčce vždy pochutnaly

Pro 6, 2013 | Jídlo, Rodina, Životní styl

Vaříte doma křenovou omáčku? Bylo by škoda, aby se na ni zapomínalo. Křenová omáčka je chutná, rychlá, levná, zdravá. A je-li dobře připravena, může být povýšena i na sváteční jídlo: například Karel Čapek si „křenovou omáčku s pěkným kouskem hovězího žebra“ přál ke svému promočnímu obědu. Tak se na tajemství dobré křenové omáčky podíváme zblízka.

 

 

Stravovací návyky formuje rodina

Není řídkým jevem, že děti ve školních jídelnách odmítají jíst křenovou omáčku. V dětském kolektivu je snadné spustit řetězovou reakci, stačí, když „vůdčí“ děcko řekne „Fuj, křenová omáčka!“ Ostatní děti, aby si nezadaly, se k němu přidají a draze zaplacený oběd končí v kýblu na zbytky. Doma to pokračuje: dítě po návratu ze školy „vymete“ ledničku, nacpe do sebe salámy, čipsy a čokoládu – má hlad, protože k obědu byl „Zase nějaký blaf, hnusná křenová omáčka, fuj!“ Tatínek se přidá – on tedy ve škole křenovou omáčku také nejedl. A tak maminka opět připraví k večeři pizzu, špagety s kečupem nebo smažený sýr (aby to nebohé dítě mělo alespoň jedno „pořádné“ jídlo denně).

Když dítě zvykneme na křenovou omáčku odmalinka, nezachráníme mu život, třebaže křen je zdravý. Ale naučíme ho jíst pestrou stravu. Jestliže bude dítě na křenovou omáčku zvyklé z domu, může být právě ono tím, kdo u stolečku v jídelně udá tón: „Mňam, křenová omáčka!“ Základy jídelních návyků pocházejí z rodiny.

 

Recept na smetanovou křenovou omáčku

Ze lžíce másla a třech lžic hladké nebo polohrubé mouky osmažíme velmi světlou jíšku (musí vonět a nesmí z ní být cítit mouka). Pak zalijeme půl litrem masového vývaru (nejlépe hovězího). Jestliže vývar nemáme, zalijeme čistou vodou. Přisolíme a důkladně provaříme, aby vznikla základní hladká bešamelová omáčka. Pak přilijeme kelímek poctivé sladké smetany a zkorigujeme hustotu: jestli je máčka řídká, trochu ji ještě zahustíme lžicí mouky rozkvedlané v troše vody nebo mléka. Příliš hustou trochu zředíme (voda, mléko). Provaříme a přidáme tři vrchovaté lžíce strouhaného čerstvého křenu a necháme „překulit“ varem. Odstavíme a mimo plotnu dochutíme cukrem, citronovou šťávou nebo octem (přidáváme po kapkách) a solí. Doladíme do příjemné mírně sladkokyselé chuti.

Křenová omáčka je rychlá, levná. Její nutriční hodnota spočívá mimo jiné v tom, že se jedná o pokrm čerstvý, bez chemických přísad. Do křenové omáčky nepřidáváme jiná dochucovadla: žádná vegeta, masox, pepř – nic. Lahodnou chuť omáčky tvoří jen uvedené ingredience.  

Jestliže nemáme čerstvý křen, můžeme použít křen konzervovaný (typu krenex). Jsou v něm ovšem konzervanty, takže tohle řešení není vhodné, vaříme-li pro děti.

Ke křenové omáčce podáváme obvykle knedlík (třeba i koupený) a buď kousek masa (uzené, vařené hovězí) nebo vajíčko. Děti, které maso nechtějí, si dokážou pochutnat jen na samotné omáčce s knedlíkem. Nevadí, bílkoviny dodala smetana. 

 

Foto: autorka textu