Astma – nemoc, která se dětem nevyhýbá

Pro 30, 2013 | Životní styl

S technickým rozvojem a vzrůstem průmyslové výroby se zvyšujícím se podílem průmyslově vyráběných potravin i díky špatným životním návykům stoupá počet nemocných astmatem. Dnes bohužel nejsou výjimkou ani astmatická batolata. Velké množství dětí předškolního věku trpí astmatem. Co život s tímto onemocněním přináší?

 

 

Jaké jsou první příznaky?

Pokud vaše dítě trpí často kašlem, zadýchává se při tělesné námaze, je často unavené, stěžuje si na tlak nebo bolest na prsou, měli byste navštívit lékaře. Pokud se k těmto příznakům přidá také charakteristické pískání na průduškách, jedná se s velkou pravděpodobností o onemocnění astmatem. Na rozdíl od běžného nachlazení můžete příznaky nemoci pozorovat u dítěte přesto, že neprochladlo a nemá horečku. 

 

Hlavně přijít včas

Hodně důležité je u tohoto onemocnění jeho rozeznání v samotném začátku. A to proto, že jeho pozdější odhalení může mít za následek méně či více vážné poškození plic. U velmi malých dětí je těžké nemoc odhalit, protože u nich nelze provést všechny testy na nemoc. Odborník ale dokáže i z rodinné anamnézy nemoc poznat v začátku a dítěti věnovat patřičnou péči. Astma není zcela vyléčitelné, včasnou léčbou se ale potlačí problémy a zachová normální funkce plic. Dítě poté nemusí procházet těžkými astmatickými záchvaty a může dokonce sportovat a v noci klidně spát. 

Ve městech je mnohem víc astmatických dětí, než na venkově. Přesto i ve vesnickém prostředí takto nemocných dětí přibývá. Můžou za to velké průmyslové aglomerace a nezdravý způsob života. My dospělí můžeme pomoci alespoň tím, že nekouříme, nebo si odpustíme kouření v přítomnosti dětí. Také čističky vzduchu a rekreace v oblastech nezasažených průmyslem prospívá nemocným dětem i dospělým. Pokud už vaše dítě astmatem trpí, zajímejte se o ozdravné pobyty pro své potomky. Dnes vznikají i speciální mateřské školy pro astmatické děti. Zde se dítě naučí různé techniky, které mu v životě s nemocí pomohou.

 

Foto: Freerangestock.com