Jak správně oblékat děti v zimě

Pro 27, 2013 | Krása, Rodina, Životní styl

Ač to venku zatím nevypadá, zima je v plném proudu. Jistě si kladete otázku, jak oblékat své děti? My sami máme občas problém, jak se ven obléci. Miminko nám ale neřekne, jestli je mu zima nebo teplo a ani starší děti často neodhadnou počasí venku. Od toho jsme tu my, dospělí.

 

 

 

Vrstvení

Neoblékejte dítě do dvou teplých vrstev oblečení. Vždy je lepší obléci potomka do více tenčích vrstev oblečení, které můžeme dle situace buď ubírat, nebo naopak přidávat. Když jdete s dítětem na nákupy a navštívíte např. supermarket, kde je často přetopeno, není problém dítěti sundat bundičku nebo ubrat jednu vrstvu pod ní. Dítě, které se zpotí, venku potom snadno prochladne a i v prostorách nákupního centra se cítí nepříjemně, je nervózní a zlobí. 

 

Jaký je rozdíl mezi dítětem v kočárku a chodícím dítětem?

Pamatujte na to, že děťátko v kočárku byste měli obléci více, než již chodící dítě. Zhruba platí to, že kojenec v kočárku by měl být oblečený asi o dvě vrstvy více, než my dospělí. Samozřejmostí v zimě je fusak, který izoluje dítě zespodu. Dítě by mělo mít kromě teplé kombinézy také rukavičky, capáčky vhodné na zimu, šálu a čepici. Čepice by měla u dětí vždy krýt uši. Především děti do deseti let věku jsou velmi náchylné na zánět středního ucha a správnou čepicí můžete zánětu zabránit. U chodících dětí, které si budou hrát ve sněhu, pamatujte především na to, aby nenavlhly. Není vhodné dávat dítěti na stavění sněhuláka pletené rukavičky, vhodnější jsou rukavice ze syntetických materiálů s nepropustnou vložkou. Také boty musí mít dítě do sněhu pořádné, např. sněhule.

 

Jak chránit dětskou pokožku před mrazem?

V zimě bychom měli pečovat o pokožku dítěte nejen oblečením. Zvláště nechráněné části těla (tvářičky, bradu, nosík) bychom měli natírat mastnějším dětským krémem, který neobsahuje velké množství vody. Pamatujte na to, že natřít obličejík byste měli dítěti alespoň třicet minut předtím, než opustí domov. Jen tak je zaručeno, že se krém vstřebal a bude tváře dítěte izolovat od mrazu. Při delších procházkách venku byste měli přibrat dítěti náhradní rukavice, případně i ponožky. To pro případ promáčení. Pokud si dítě hraje samo venku, učte ho, aby si přišlo pro nové oblečení, kdykoli bude cítit nepohodlí a vlhko. Při zimních výpravách s miminkem a malými dětmi mějte sebou termosku s teplým čajem, případně i zahřívací podušky, které dnes koupíte v řadě obchodů. Je to malá poduška, která se vleze do kapsy. Obsahuje látku s kovovým plíškem. Ten v podušce ohnete, látka uvnitř začne krystalizovat a vytváří teplo. Takto aktivovanou podušku můžete prochladlému dítěti vložit do kočárku nebo do kapsy pro zahřátí rukou. Opětovným vyvařením podušky je tato opět aktivní.

 

Foto: Pixmac.cz