Rady a tipy, jak bojovat s akné

Pro 13, 2013 | Krása, Životní styl

Nepříjemnost zvaná akné trápí hlavně mladší ročníky, ale dokáže pozlobit prakticky v každém věku. I přes delikátnost tohoto kožního onemocnění s ním lze účinně bojovat, stačí jen dodržovat pár základních věcí.

 

Velmi jednoduchým a levným způsobem, který pomůže v tomto urputném boji, je dodržování pravidelné hygieny. Nemluvíme samozřejmě o nějakých extrémně drahých kosmetických přípravcích, stačí jen jemné mýdlo a teplá voda, pravidelné mytí rukou a obličeje a tak podobně. A pokud je to možné, nedotýkejte se obličeje rukama – například v MHD můžete na dlaně nabrat takové množství bakterií, až to hezké nebude. A už vůbec si pupínky nemačkejte nebo neškrábejte, mohli byste si v tomto ohledu bohužel jen přitížit. Existují i šetrnější způsoby, jak zlikvidovat akné.

Cílem, který vede k hladké a jemné pokožce bez akné, je i pravidelné cvičení. Třikrát týdně hodina sportování nebo posilování vyčistí pokožku a akné postupně odezní. A rozhodně se nevyplatí zapomínat po sportu na sprchování, ale to se snad rozumí samo sebou.

V případě, že chodíte nalíčená, nezapomeňte se večer odlíčit a očistit obličej teplou vodou či oblíbenou kosmetikou, která je k tomuto účelu určená. Líčidla mají tu krásnou vlastnost, že ucpávají póry a akné by tak mohlo mít do budoucna doslova na růžích ustláno.

Pokud budete dodržovat pitný režim, je to rozhodně velké plus – a to nejen kvůli akné, osvěžíte tím celý organismus, což se hodí zvláště v období plném chřipek a nachlazení, kdy je oslabené tělo náchylné k infekcím.

Při zvýšeném výskytu akné prozkoumejte i svůj jídelníček. Jestli obsahuje velké množství červeného masa, brambor, kořeněných jídel, sladkostí, případně pokud holdujete alkoholu nebo kofeinu v míře větší než malé, dost možná je zrovna tohle zdrojem všeho zla. Vyplatí se i doplnit vitamíny a minerální látky – v boji s akné pomůže hlavně železo, selen a vitamín A.

A co když nepomůže žádná z těchto rad? V takovém případě stačí navštívit dermatologa, mohou pomoci antibiotika, případně se můžete akné zbavit díky aplikaci laseru. 

 

Foto: Freerangestock.com