V jakém stylu ozdobíme vánoční stromek?

Pro 22, 2013 | Krása, Rodina, Životní styl

Vánoční stromeček ve stříbřitých a zlatých tónech? Celý lila nebo dorůžova? A nebo rustikální vánoční stromeček jak z pastoušky pod horami? V jakém stylu či duchu ozdobíme letos svůj domácí atribut Vánoc?

 

Vánoční stromek à la mode

Vyznačuje se tím, že vypadá přesně jako na obrázku v prosincovém čísle zahraničního časopisu o módních stylech bydlení. Jednou musí být laděn v jediném pastelovém tónu. Za rok je na vánočním stromě „in“ jen stříbro a temně modrá organza. A pak je pastel a elegance naprosto „out“, protože frčí jen rudé a zlaté sametové mašličky…  Zdobit vánoční stromek podle módy některé domácí paní velmi baví. Obzvlášť, jestliže módní stromečkový trend znají i jejich návštěvy. Podle módy se obvykle strojí stromečky z umělé hmoty, protože módní háv je nutno navléci na dokonalé tělo, a to rostlý stromek pohříchu nemá. Svíčky na něm jsou vždy elektrické – a také podle doporučených trendů. Cukroví nenajdeme, ostatně módní stromečky bývají většinou v domácnostech bez malých dětí. Vánoční stromek à la mode každý pochválí, protože je „vysoce estetický“. Jen něco na něm vadí: připomíná dekoraci z výkladní skříně parfumérie. Příbytek sice zkrášlí, ale tak nějak studeně. A další věc: co za rok s nemoderními přízdobami?

 

Rustikální vánoční stromeček

Ten nacházíme zejména v rodinách, které chtějí žít v souladu s přírodou, tak zvaně alternativně. Stromeček – přírodní jedlička nebo smrček – je zdoben jedině tím, co příroda a vlastní ruce daly: křížalami, oříšky, slámou, šustím, pentličkami ručně tkanými, vizovickým pečivem a perníčky. Strojiči rustikálního stromečku se zuby nehty brání nějakému zlacení, lesklým koulím, elektrické iluminaci. Řetězy mohou být jen z papíru (nejraději ručního) a ze slámy. Tento stromeček nikdo „neojídá“, na zaprášené křížaly a přeschlý perník beztak není chuť. Návštěvy rodinám s rustikálním stromečkem obvykle (rozpačitě) říkají: „Inu, ten stromeček se k vám tak hodí…“ Děti z takových domácností mlčky smutně závidí kamarádům, u kterých vidí „domácí český stromeček“.

 

Český domácí stromeček

Český domácí vánoční stromeček může být umělý nebo rostlý (nejčastěji borovička). Věší se na něj kakofonická snůška nejnemožnějších ozdob: korálkové vozíčky po prababičce, polystyrénové koule s hedvábím, které rodiče před lety vyhráli v plesové tombole, ohavný papírový Mikuláš zrobený kdysi kýmsi, barevné skleněné baňky, nakřáplé zvonečky, ptáčkové s vytrhanými ocásky. A ke každému kousku průpovídka: „Pamatuješ, jak jsme tenkrát…“ Kus papírového, dva metry zlatého a deset metrů stříbrného řetězu. Svíčky elektrické i voskové ve skřipcích, a rovněž prskavky, aby měl český domácí stromek od čeho chytnout. Skleněné špice a hvězdy na vrcholek. Kilogramy nezdravého, přeslazeného cukroví z vánočních kolekcí. Nakonec příšerné třepení. A potom: „Jé, ten je zase tak krásný!“ Malým svítí oči, velcí si dají tajnou pusinku. Je nám fuk, co stromečku řeknou návštěvy, protože jsme ho ozdobili po svém, s láskou, se vzpomínkami.

 

Foto: Pixmac.cz