Andy Warhol – život a dílo

Led 17, 2014 | Zajímavosti, Životní styl

Kdo by neznal Andyho Warhola? Tento světoznámý výtvarník, umělec, grafik a filmový tvůrce sice zemřel před více než dvaceti lety, jeho dílo ale dodnes inspiruje mladé umělce a Andyho odkaz podle všeho vydrží ve světě umění ještě několik generací. 

 

Asi málokdo ví, že Andy Warhol má předky na území dnešního Slovenska, v malé vesničce Miková, jeho rodina později emigrovala do Pittsburghu. A právě tam se Andy 6. srpna 1928 narodil (datum jeho narození je dodnes předmětem sporů, toto je nicméně obecně uváděno jako nejčastější). Po náročných studiích se Andy dal na uměleckou dráhu, během šedesátých let začal pracovat v reklamní sféře a vytvořil i portréty několika slavných uměleckých kolegů – Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor nebo Elvise Presleyho. Vyžíval se v sítotisku a na svou dobu poměrně dost odvážným aktům, nevyhýbal se v tomto směru ani spolupráci s muži – a stal se tak terčem pro svou údajnou homosexuální orientaci, která se nikdy nepotvrdila ani nevyvrátila (podle tvrzení svých bližních Andy pouze držel celibát).

Zakladatel uměleckého směru pop-art ale ovlivnil i americkou hudební scénu, stal se totiž manažerem rockové skupiny The Velvet Underground v čele s populárním Lou Reedem, ale vydržel s touto skupinou spolupracovat jen do doby vydání první desky. Ta však byla přelomová a vynesla kapelu na výsluní popularity. Ale Andy na hudbu nezanevřel – spolupracoval i nadále například s Rolling Stones nebo Bobem Dylanem a formací The Cars. Zemřel ve věku 58 let (22. února 1987) v New Yorku, v dnešní době jeho odkaz připomíná kromě celé plejády mediálních zmínek i muzeum v rodném Pittsburghu. 

Postava Andyho Warhola účinkovala i v několika filmech, na stříbrném plátně se nejvíce proslavil snímek The Doors z roku 1991, kde jej hraje Crispin Glover. V poslední době si jistě vzpomenete na snímek Muži v černém 3, kde postavu Andyho ztvárnil Bill Hader.

 

Foto: Freerangestock.com