Cestování v čase – bude někdy možné?

Led 10, 2014 | Zajímavosti, Životní styl

Fanoušci sci-fi literatury a filmů mají jasno, vědci se k podobné otázce stavějí spíše skepticky. Řeč je o cestování v čase, které zaměstnává myšlenky řady lidí už dlouhá desetiletí. Budeme se moci někdy, třeba pomocí nějakého stroje, přenést do minulosti nebo naopak vzdálené budoucnosti?  

Někteří fyzikové tvrdí, že cestování v čase je možné, pokud se „ztratíme“ v černé díře. Úvahy na toto téma se vedou vlastně od roku 1915, první s touto myšlenkou přišel německý vědec Ludwig Flamm. Údajně totiž existuje i jakási bílá díra, která spojuje spolu s černou dírou různé časové roviny. Ovšem pozor – naprosto jiného názoru je světoznámý Stephen Hawking, podle nějž by žádný živý organismus kontakt s černou dírou nepřežil (respektive by byl rozdrcen doslova na kaši), a bylo by asi celkem jedno, kdyby se některé z buněk našeho těla podívaly do jiné galaxie, když by nám to nepřineslo žádný konkrétní užitek. 

Další možností jsou údajně, podle některých expertů, takzvané červí díry. Ty totiž prý spojují různé galaxie a vzdálená místa ve vesmíru a podle některých dokážou i samy generovat určitou hmotu – je to jen vědeckofantastický výmysl nebo realita? Bohužel jsou prý tyto červí díry natolik malé, že by se do nich dospělý člověk nemohl vejít, ale co není dnes, může být v budoucnu realitou, co myslíte? 

Stephen Hawking však úplně možnost cestování časem nezatracuje, je tu podle něj ještě jedna zajímavá možnost. Bylo by ale nutné sestrojit vesmírné plavidlo, které dokáže překonat rychlost světla – to nedokáže ve vesmíru vlastně vůbec nic (více než tisíc milionů kilometrů v hodině je příliš i na závodníky Formule 1) a v takovém případě by se posádka přenesla de facto do budoucnosti. Na Zemi by totiž uplynulo sto let, ale bleskurychlá hvězdná loď by způsobila, že její posádka zestárne třeba jen o několik dnů.

 

Foto: Freerangestock.com