Jak zabavit děti v zimě, když není sníh?

Led 8, 2014 | Rodina, Životní styl

Koukneme-li do kalendáře, je zima. Podíváme-li se ale z okna, vypadá to venku jarně nebo podzimně. Po sněhu není ani památky a doma nudící se děti lezou na nervy nejenom sobě, ale i vám. Co s nimi podnikat, když venku není sníh?

 

Venku sníh sice není, vy si ho ale můžete s dětmi vyrobit. Jistě si pamatujete na vystřihování sněhových vloček z papíru. Jimi můžete ozdobit okna, případně stěny dětského pokojíčku. Děti jistě zaujme výroba sněhuláků, kdy si na barevný papír nalepí z vaty tři bílé koule, ke kterým domaluje fixem nebo pastelkami hrnec, knoflíky a další propriety, které má správný sněhulák. A můžete si také s dětmi vypěstovat vlastní zimní vitamíny. Nakupte semínka řeřichy, kterou stačí pěstovat v misce s vodou a vatou. Lze také koupit semínka ředkviček a např. obilí a vypěstovat si klíčky, kterými obohatíte dětské kaše, jogurty a další kašovité potraviny. 

Přestože sníh není, děti by měly trávit čas také venku. A protože dnešní děti jsou počítačovou generací a i ve škole tráví hodně času v lavicích, měly by využít každé příležitosti k vycházkám a venkovním aktivitám. Jak je ale zabavit, když nemůžou bobovat, lyžovat, sáňkovat, jezdit na sněhových lopatách a dalších kluzadlech? Například letošní zima je určité dny pěkně větrná. Přestože drak patří k podzimu, i v zimě bez sněhu jím lze ozvláštnit den. Dětem přece nezáleží na datu v kalendáři! Hlavně, že se proběhnou a je jim hezky. S dětmi lze vyrazit také do okrajových částí měst, do lesů a na pole sledovat zvířata. Můžete je vybavit dalekohledem. Pozorování srnek a zajíců, případně veverek a další zvěře je jistě zabaví na celé hodiny. Pokud se vypravíte do lesa, přiberte také staré, dobře proschlé pečivo, mrkev nebo třeba jablíčka, které necháte u krmelce a jinde, kde se schází zvěř. A protože je letošní zima také nebývale teplá, můžete si s dětmi vyjít i na menší pěší túru do hor nebo vyjet na kolo. Pamatujte na rukavice, čepici a šálu a volte kratší výlety, aby dítě neprochladlo.

Nezapomeňte ani na návštěvu zoologické zahrady. Většina návštěvníků přichází na jaře a v létě, přesvědčena, že zvířata jsou přes zimu zavřená v zimních ubikacích. Není tomu ale tak u všech zvířat. Pokud je mírná zima, jako např. ta letošní, uvidíte většinu zvířat ve výbězích, jiná v jejich pavilonech. Nemusíte se strkat, čekat v dlouhých řadách. V zimě je ZOO prázdnější a vy si zimní návštěvu možná vychutnáte víc, než v létě. 

Uvidíte, jak rychle zima uteče…

 

Foto: Freerangestock.com