Podle čeho vybírat kolo?

Led 28, 2014 | Rodina, Životní styl

Cyklistika je nádherný sport, který si ale nemůžete užít bez kvalitního kola. Výběru kola je nutné věnovat velkou pozornost, výsledkem výběru totiž musí být kolo, které vám bude maximálně vyhovovat ve všech ohledech. Poradíme vám, na co si dát při výběru kola pozor. 

 

 

 

 

Výběr typu je prvním kritériem 

Pokud si chcete jízdu užít, musíte v první řadě vhodně vybrat typ jízdního kola. Existují silniční, horská nebo trekingová kola. Silniční kola jsou určena pro jízdu na silnicích a pro delší vzdálenosti. Horská kola nejlépe využijete v terénu – užít si s nimi můžete jízdu lesem, na písku, po kamenech či na polních cestách. Volte je v případě, pokud máte ráda adrenalinovou jízdu a vaším cílem není ujet co nejvíce kilometrů. Třetí typ – trekingová kola jsou určena pro jízdu v méně náročném terénu, jako jsou polní cesty, ale ani jízda po silnicích není problém. Jsou tedy jakousi zlatou střední cestou a obvykle vhodnou volbou pro každého, kdo si chce jízdu na kole užít a neomezovat se jen na silnice. 

 

Jak vybírat kolo

Při výběru kola se dále zaměřte na jeho výšku. Pamatujte na to, že ze sedla musíte bezpečně dosáhnout na zem. Kolo by mělo mít regulovatelnou výšku sedla a nejlépe i řidítek. Vše by mělo jít lehce. Vždy si kolo vyzkoušejte. Kolo by také mělo v základní výbavě mít odrazky. Důležitá je i volba typu rámu. Volit si můžete rám dámský (se sníženou horní trubkou) nebo pánský typ rámu. Pokud kupujete nové kolo, nezapomínejte na doplňkovou výbavu. Kupte si odrazky, světla a držák na láhev. Do vaší výbavy by měla patřit i cyklistická helma a kvalitní cyklistické oblečení.

 

Kde vybrat? 

Kvalitní cyklistická kola najdete například v nabídce specializovaného obchodu powerstore.cz. Vybírat zde můžete dámská, pánská i dětská kola od nejlepších výrobců. V nabídce najdete i veškeré doplňky a příslušenství na jízdní kola. A pozor, při jízdě musíte dodržovat platné dopravní předpisy a řídit se i cyklistickými značkami. Jejich přehled najdete v článku o cykloznačení.