Povídání o kapustě

Led 23, 2014 | Jídlo, Životní styl

Kapusta je zelenina, která nenechá nikoho lhostejným. Lidé kapustu buď milují, nebo nenávidí. Ponejvíce se s touto zeleninou poněkud nekreativně setkáváme v polévce, odkud ji mnoho dětí i dospělých loví s ohrnutým nosem. A přitom, když se kapusta vhodně upraví, je velmi chutná. Kapustě bychom se rozhodně neměli vyhýbat, ba naopak, pro své ohromné blahodárné účinky na lidský organismus by měla být pravidelnou součástí našich jídelníčků. 

Lidé kapustu pěstovali dávno před naším letopočtem. V době Antiky i Starého Egypta lidé věřili, že dokáže výrazně podpořit potenci u mužů i žen. Dnes víme, že kapusta nám s potencí příliš nepomůže, ale pravidelná konzumace kapusty je prospěšná po mnoha jiných stránkách. Věděli jste třeba, že kapusta obsahuje dvojnásobné množství vitamínu C, než kolik ho mají pomeranče?

 

Co obsahuje kapusta?

Kapusta  kromě vitamínu C obsahuje i vitamín E, D, K, beta karoten a některé prvky vitamínu B, jako třeba biotin, thiamin anebo kyselinu listovou. Dále obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků jako: draslík, železo, jód, měď, chlór, bór, kobalt, zinek, chróm, stříbro, hořčík, mangan, selen, fosfor a síra. V kapustě naleznete i spoustu dalších prospěšných látek, jako omega3 mastné kyseliny, fytonutrienty (queratin), sulforafan či proteiny. Tato zelenina je bohatá také na vodu, obsahuje jí celých 85 %. 

 

Pozitivní účinky kapusty na lidský organismus

Kapusta má pro svůj vysoký obsah vitamínu C a dalších látek, které mají velmi pozitivní vliv na imunitu. Proto bychom měli tuto zeleninu konzumovat v zimním období, v době chřipkové epidemie a při nachlazení. Díky svému složení minerálních látek je skvělým lékem na kocovinu. Mimo to kapusta organizmus čistí od toxinů (a proto ji zařaďte do svého detoxikačního programu), zpevňuje cévy i střeva, podporuje peristaltiku střev, urychluje metabolismus, podporuje vylučování vody, plodnost mužů i žen, obnovu buněk, růst vlasů a dává jim zdravý lesk, snižuje problémy se zácpou, hladinu cholesterolu, zlepšuje kvalitu pleti (ekzém, alergie, akné, stres, předčasné stárnutí), působí preventivně proti vzniku cukrovky (již stávající pomáhá stabilizovat), pozitivně působí na dobrou náladu, eliminuje deprese i stres a bojuje proti únavě (napomáhá soustředění). Díky všem těmto vlastnostem pomáhá při hubnutí a rovněž uklidňuje žaludek i játra. Látky obsažené v kapustě vás dokáží zbavit zubního plaku. Další látky v kapustě jsou silnými pomocníky v boji proti vzniku rakoviny plic, prsou, prostaty a střev.

Kapusta je prostě velice zajímavou zeleninou, pro organismus velmi prospěšnou, která velmi významně podporuje tvorbu důležitých hormonů.

 

Neobvyklý zimní kapustový salát

Co budete potřebovat: 

1 malou kapustu, Čtvrt šálku pekanových ořechů, 1 jarní cibuli, 1 hrušku, sůl, mletý pepř, 2 lžíce balzamika, 3 lžíce extra virgine olivového oleje, nastrouhanou nivu na ozdobu

Postup práce:

  • Kapustu zbavte stopky, rozdělte na jednotlivé listy a roztrhejte na malé kousky. 
  • Pekanové ořechy opečte a nasekejte. 
  • Hrušku omyjte, oloupejte a nakrájejte.
  • To vše pak dejte do jedné velké mísy. 
  • Osolte a opepřete. 
  • Zakapejte balzamikovým octem a pak olejem.
  • Nakonec vše posypte nastrouhanou nivou, naložte na talířky a podávejte.

 

Foto: Freerangestock.com