Problémy spojené s kojením

Led 27, 2014 | Rodina, Životní styl

Není nic lepšího, než když maminka své miminko kojí. V mateřském mléce dostává dítě vše, co potřebuje, kojení zvyšuje jeho obranyschopnost a zároveň upevňuje pouto mezi matkou a dítětem. Tyto intimní chvilky patří, po překonání prvotních problémů, k těm, na které maminka nikdy nezapomene.Co může kojení znepříjemnit, nebo dokonce znemožnit?

 

Problémů může nastat více. Zaměříme se na ty nejčastější. 

 

Vpáčené nebo ploché bradavky

Dítě takové prso nedokáže správně uchopit a nevyvíjí správný sací reflex. Je pak mrzuté, odmítá prso a maminka neví, jak mu pomoci. Tento problém by se měl řešit již v průběhu těhotenství, kdy si maminka zakoupí formovače prsních bradavek. Ty by měly prsní bradavku formovat a připravit na budoucí kojení. Ale i v případě, že problém zanedbáte, lze v lékárně např. zakoupit kontaktní kojící kloboučky, s kterými dítě nakrmíte.

 

Slabý nebo silný spouštěcí reflex

Je to stav, kdy při přiložení dítěte je buď mléka moc a dítě se zalyká, nebo naopak dítě saje a mléko se spouští pomalu. U silného reflexu pomůže předchozí krátké odstříknutí mléka, u slabého spouštěcího reflexu klid, pohoda a uvolnění. Maminka by si měla udělat pohodlí, spustit ramena, myslet na něco příjemného, a ne krmit dítě ve stresu a unavená.

 

Mastitida

Jedná se o zánět prsu, který postihuje maminku většinou na začátku kojení. Provází ho vysoké horečky a bolestivost prsů. Přesto by matka neměla přestat dítě kojit, produkce mléka by se zastavila. Je nutné navštívit lékaře, který předepíše taková antibiotika, která lze užívat i při kojení.

 

Málo mléka

Je to problém, který provází především prvorodičky. Mnohdy je zaviněn i psychikou. Pokud kojení nevzdáte a dítě přikládáte k prsům často, ta střídáte, jste v klidu a dostatečně pijete a správně jíte, produkce mléka se brzy nastartuje.

Problémem můžou být také bolavá nalitá prsa. V tomto případě je potřeba produkci mléka usměrnit odstříkáním nebo odsátím mléka. Produkce mléka by se měla časem upravit dle potřeb dítěte sama. 

Mnohé maminky trápí během kojení nadměrné vypadávání vlasů. Ano, toto je problém, který kojení doprovází. Můžete ho minimalizovat dostatečným příjmem vitamínů a minerálů. Během těhotenství vám naopak vypadávání vlasů nedělalo problém a vlasy jistě zhoustly. Nyní vypadávají vlasy více, ale v průměru přichází maminka o podobný počet vlasů, jako kdyby těhotná nebyla. 

Problémů je více a jsou i problémy zcela individuální. Pokud si nevíte rady, neváhejte se zeptat svého lékaře nebo pediatra. Na mnohé problémy existuje řešení a stud není na místě. Každý problém vynahradí spokojené a zdravé miminko. Maminka, která se naučila správně kojit, ocení také finanční přínos kojení a skutečnost, že stravu pro dítě má kdykoli po ruce, ve správné teplotě i konzistenci.

 

Foto: Freerangestock.com