Proč je leden měsíc rozchodů

Led 25, 2014 | Rodina, Životní styl

Je to na první pohled zajímavý fenomén. Leden je měsíc rozchodů a vědci zjistili, proč tomu tak je. Podle všeho se v lednu potýkají s velkými vztahovými problémy až 2/3 všech párů, z toho to až dvě pětiny nakonec neustojí. Nejvíce ohroženy jsou přitom páry nesezdané, které jsou spolu 16 – 18 měsíců, a pak také i dlouhodobě sezdané páry.

 

Vědci zjistili, že na rozdíl od jiného měsíce v lednu hádky stoupají až na délku 8 minut denně, což znamená, že v lednu prohádáme cca 4 hodiny čistého času. Toto číslo je více než dvojnásobek doby hádek v letním období.

 

Co za to může a proč právě leden?

Za tuto skutečnost může hned několik důvodů.

  • Pokračující, případně stupňující vánoční stres, nebo naopak uvolnění emocí po Vánocích. O Vánocích nechceme kazit atmosféru, a tak mnohdy to, co se nám nelíbí, skousneme a necháme si to na první vhodný okamžik po Vánocích. Ten na sebe v lednu nenechá dlouho čekat. Dlouho dušený Papinův hrnec v lednu exploduje se zničující účinností.
  • Prázdné konto po vánočním a novoročním hýření. Vánoce a oslava konce roku jsou velmi náročným obdobím. V lednu však přichází velké vystřízlivění – prázdné konto, splátky úvěrů, nejistota, možná i strach. Tento stres je pak častou příčinou mnohých rodinných rozporů.
  • Fyzická únava po náročných vánočních přípravách (úklid, pečení, vaření, nakupování dárků a vytváření vánoční atmosféry dá prostě zabrat.). Ta trápí hlavně ženy, kterým pak v lednu dochází s jejich muži trpělivost.
  • Možná by vás to ani nenapadlo, ale leden patří k nejnáročnějším měsícům i proto, že jde o nejtemnější měsíc v roce. V tuto dobu bývá i největší zima a lidé povětšinou sedí doma (nenavštěvují se dokonce ani mezi přáteli, šetří peníze a rozdýchávají prosincové radovánky, v této době dokonce i návštěvnost mezi rodinami klesá a podobně).
  • Návrat po dlouhém volnu zpět do každodenní rutiny je sám o sobě náročný. Tuto skutečnost ještě více komplikuje skutečnost, že mnoho lidí vychází do práce za tmy a domů se vrací opět za tmy. Vyčerpání, pochmurná nálada, nevrlost a deprese se proto v lednu snadno a rychle prohlubují.
  • Leden je navíc měsícem zúčtování, kdy bilancujeme a provádíme radikální řezy.

 

Dá se tomu nějak předejít?

Je nutné si uvědomit, že se v lednu páry nerozchází z nějakého rozmaru, ale jde o vygradování dlouhodobých problémů. Ty doutnají pod povrchem a leden je pouze zlomovým měsícem, kdy veškeré neshody vyplouvají na povrch. Jestliže chcete explozi předejít, musíte na svém vztahu pracovat a komunikovat, ať už je jakékoliv roční období. 

 

Foto: Freerangestock.com