První dětské lásky

Led 10, 2014 | Rodina, Životní styl

Ať máte děti ještě malé, nebo už větší, jednoho dne to přijde. Váš potomek se zamiluje. Jak se v této situaci zachovat? Jak být dítěti kamarádem, a zároveň autoritou, dohledem a poradcem? Co s dítětem, které se svěří, a co s tím, které si úzkostlivě střeží své tajemství?

 

První zamilovanost přichází hodně brzy, často už ve školce. Dítě si začíná uvědomovat vlastní identitu. Malý Péťa přijde s tím, že miluje culíkatou Verunku, vaše malá Janička tajně touží po Pavlíkovi ze sousední třídy berušek. Je to v pořádku. Na vás je, abyste dítě vyslechli a ujistili ho, že může mít rádo také někoho jiného, než vás, svou maminku. 

 

Přesto je třeba ostražitosti

I lásky zcela nevinné, v útlém věku dítěte, mohou u některých dětí vyvolávat potřebu kupovat si náklonnost toho druhého. Dovolte svému potomkovi, aby se podělil o bonbóny, nebo mu sami dejte lízátko pro jeho vyvolenou / vyvoleného. Mnohé děti ale z bytu odnášejí i cennější věci. Neuvědomují si hodnotu peněz a myslí to tak dobře. Chtějí udělat radost své lásce. Včas zakročte a vysvětlete dítěti, co smí a co nesmí. Pečlivě naslouchejte a buďte trpěliví.

 

Měli byste se zajímat o první lásky svých dětí i v pozdějším věku

Máte doma zamilovaného puberťáka? Možná se vám váš potomek ani nesvěřil, ale vy to tušíte. Jste přece jeho rodiče. Váš syn či dcera se víc zajímá o svůj vzhled, tráví v koupelně dlouhé hodiny, věnuje výběru šatníku přehnanou péči? Asi bude zamilovaný / zamilovaná. Nesnažte se vyzvídat, docílíte pravého opaku. Probuďte v dítěti potřebu se svěřit. Klidně podotkněte, že jeho přátelé již mají první lásky a že nebudete mít nic proti tomu, když si dcera přivede kamaráda nebo syn kamarádku. Zvyšte dítěti také kapesné. Ale jen tak, aby jeho utrácení nebylo přehnané. Pokud již máte dítě ve věku nad patnáct let, měli byste myslet na osvětu v sexuální oblasti. To, jak to chodí, jste s ním už asi probírali a také se o tom potomek dozvěděl ve škole. Měl by mít ale na ochranné pomůcky dostatek financí. 

 

Nejste s výběrem partnera vašeho dítěte spokojení?

I to se může stát. Zákazy a výčitkami ale ničeho nedocílíte. Vytyčte pravidla, kdy má být dítě doma, a dbejte na jejich dodržování. V klidu si můžete promluvit a říci potomkovi, co se vám nelíbí. Nesnažte se mu ale jeho lásku přímo zakázat. V každém případě by měl být zamilovaný potomek vždy na telefonu. V ideálním případě byste měli mít také kontakt na jeho lásku, případně na její rodiče. 

Pro dítě je první zamilovanost důležitá. Učí se, že v životě nejsou jen výhry, ale také prohry. První rozchod naučí dítě, jak se vyrovnat s neúspěchem a nevzdávat se. A v neposlední řadě mějte na paměti, že prvním zaláskováním si musí projít každý. Snažte se dítěti být oporou a přítelem, kterému se v případě potřeby může svěřit.

 

Foto: Freerangestock.com