Třetina Čechů se na cesty pojišťuje přes internet

Led 2, 2014 | Peníze, Zajímavosti, Životní styl

Na zimní dovolenou vycestuje do zahraničí každoročně přes půl milionu Čechů. Převážná část zamíří na lyžařské sjezdovky do Alp. Zde na ně kromě ideálních podmínek pro provozování zimních sportů čeká i řada nebezpečí, proti kterým se rozhodně vyplatí pojistit. Účty za úrazy, ke kterým dochází na horách, se nezřídka vyšplhají do částek v řádu tisíců euro. Cestovní pojištění se přitom dá pořídit za zlomek ceny dovolené a na internetu ho lze vyřídit během několika minut.

„Přes internet se u nás uzavírá zhruba třetina všech pojistek u cestovního pojištění. Kolem 40 % zákazníků pak uzavírá pojistky na obchodních místech v pojišťovnách nebo cestovních kancelářích, zbytek se spoléhá na pojištění, jež je součástí různých balíčků k platebním kartám,“ říká Michal Hardyn z finančního portálu TopSrovnani.cz. Podíl pojistek uzavíraných online bude podle něj i nadále narůstat. O tom jsou přesvědčeni i představitelé Union pojišťovny. „Možnost sjednání cestovního pojištění přes internet jsme v České republice začali nabízet zhruba před rokem a již nyní evidujeme zhruba čtvrtinu všech smluv uzavřených přes online kanály,“ říká Petr Koblížek, ředitel úseku externího prodeje pro ČR.

Podle portálu TopSrovnani.cz roste i počet uživatelů, kteří si organizují celou dovolenou přes internet. V Česku jich je podle odhadů víc než 40 %. Na internetu si rezervují ubytování, vyhledávají si nejvhodnější trasu, jak se dostat na místo nebo plánují program pobytu. Vyřídit přes internet i cestovní pojištění je pro tuto skupinu turistů již hračkou.

Uzavřít pojistku přes internet trvá pár minut. Pojistku lze navíc zaplatit kartou, díky čemuž lze smlouvu uzavřít těsně před odjezdem a potřebné dokumenty má zákazník k dispozici obratem v mailu. „Díky této jednoduchosti je cestovní pojištění u nás nejčastěji uzavíranou pojistkou přes internet. Historicky šlo o jeden z prvních finančních produktů, u kterého si uživatelé zvykli, že se dá snadno vyřídit online,“ říká Michal Hardyn z portálu TopSrovnani.cz a dodává: „Pojistit se na cesty přes internet je pro zákazníky cenově výhodné. Pojišťovny mají pro internetové zákazníky připraveny slevy, nejčastěji ve výši 10 až 20 %.“ Na kolik tedy nakonec cestovní pojištění zimní dovolené vyjde? „Oproti létu si zákazníci o něco připlatí, což je dáno tím, že v zimě provozují rizikovější aktivity. Kdo se chystá na lyže, měl by si jednoznačně pořídit pojistku pokrývající i úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti pro případ, že způsobí škodu či zranění někomu jinému. Cena takové pojistky sjednané přes internet začíná na 30 korunách za den,“ říká Michal Hardyn z TopSrovnani.cz.

Kromě možnosti uzavřít pojistku přes internet nabízí řada pojišťoven svým zákazníkům zdarma ke stažení mobilní aplikace pro smartphony a tablety, které rovněž umožňují sjednání pojistek, cestovní pojištění nevyjímaje. Největší ohlas zaznamenala aplikace České pojišťovny, kterou si stáhlo více než 100 000 uživatelů. Že si uživatelé tyto aplikace stahují, však neznamená, že by je rovnou využívali k uzavírání pojistek. „Zatím je uzavírání pojištění přes mobilní aplikace spíše okrajovou záležitostí. Pojišťovny tyto aplikace berou jako záležitost své image. Chtějí dokázat, že drží krok s moderními technologiemi,“ myslí si Michal Hardyn z TopSrovnani.cz. I na možnost pojistit se přes internet se však uživatelé podle něj dívali nejprve s nedůvěrou a výhody této alternativy oproti návštěvám poboček objevovali postupně. Stejně tak by si v budoucnu mohli zvyknout na pojištění přes mobilní aplikace.

 

Na co myslet před zimní dovolenou?

  • Klasický průkaz pojištění na cesty do zahraničí nestačí. Zajišťuje pouze nezbytnou zdravotní péči v případě úrazu nebo onemocnění, a to pouze ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů.
  • Pokud se chystáte lyžovat, nezapomeňte to uvést už při samotném zadávání údajů pro uzavření pojistky. Vyberte si pojistku, která zahrnuje úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti pro případ, že byste na sjezdovce ublížili i někomu dalšímu.
  • Pokud se chystáte lyžovat mimo sjezdovky, provozovat freeride nebo akrobatické lyžování, musíte vybírat pečlivěji. Některé pojišťovny vám nabídnou pojištění extrémních aktivit, jiné vás nepojistí ani za příplatek.
  • Pojištění od kvalitní a spolehlivé pojišťovny vždy poskytuje asistenční služby! Asistenční služba za vás může zajistit jednání s místními lékaři (pokud neumíte místní jazyk i v dalších případech) a v krajních případech zorganizuje převoz do vlasti.

Foto: Pixmac.cz