Zdravé ledviny

Led 24, 2014 | Životní styl

Co všechno můžeme udělat pro zdraví našich ledvin? Jak předcházet zdravotním komplikacím, které nejsou zrovna příjemné (ledvinové kameny a tak podobně)? Možností je celá řada, pohodlně se usaďte a čtěte dál!

 

Za prvé je důležité dodržovat pitný režim. Dospělý člověk musí do sebe chtě nechtě dostat nejméně dva litry nejrůznějších tekutin, kromě vody lékaři schvalují i ovocné šťávy (nepatří sem ale tak docela například známé supermarketové „džusy“), čaje nebo minerálky (s těmi se to ovšem také nesmí přehánět, příliš mnoho solí ledviny spíš zatíží). Limonády, energy drinky nebo přemíra alkoholu ledvinám spíše uškodí, takže tyto pochutiny si raději odpusťme.

Ledvinám prospěje samozřejmě i změna jídelníčku. Přesolené potraviny (uzeniny, krekry, brambůrky) nejsou zrovna vhodné, sójové omáčky nebo příliš kořeněné a ostré kečupy bychom také měli vynechat. Stejně tak – jakkoliv se to laikovi může zdát s podivem – se ledviny nesmí zatěžovat ani příliš velkým množstvím potravin bohatých na bílkoviny.

Velmi důležité je i teplé oblečení, protože pokud ledviny prochladnou, máme úspěšně zaděláno na zánět. Toto platí hlavně v zimních měsících, ale nepodceňujte samozřejmě ani jaro a zdánlivě vysoké venkovní teploty.

Myslíte si, že kila navíc ledviny nijak nepoškozují? To je hojně zažitý omyl, který se ale nezakládá v žádném případě na pravdě. Selhání ledvin může být způsobeno právě těžkou obezitou, vysoký tlak a diabetes tomuto orgánu už vůbec neprospívají. 

Krevní cévy – tedy de facto i funkci ledvin – poškozuje i pravidelné kouření, takže máme o jednu motivaci navíc skoncovat zrovna s tímto zlozvykem. Určitě bude dobré se i trochu hýbat, pomůže jakýkoliv myslitelný sport, snad jen šachy jsou v tomto směru trochu passé. 

Problémy s ledvinami není rozhodně radno podceňovat, navíc ve společnosti jsou celkem časté – trpí na ně zhruba každý desátý z nás.

 

Foto: Freerangestock.com