Žít single je vskutku takové terno?

Led 6, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Žít single je fenomén jednadvacátého století. V USA tento styl žití začal být módní již v šedesátých letech minulého století, k nám se dostal až na počátku jednadvacátého století. Dnes v USA sama žije již více než polovina lidí. V některých metropolích světa je toto číslo ještě větší (New York, Paříž, Londýn – 70 %). Je však vskutku žití single tak skvělé a výhodné? 

V současné době v Česku žije single 29 % mužů a 20 % žen ve věku 25 až 39 let. Tvrzení, že jde o zcela úmyslný tah, je troufalé. Ve skutečnosti, ač většina tvrdí, že jde o dobrovolnou volbu, za jejich single životem může mnoho různých okolností. Ponejvíce za single životem stojí fakt, že dnešní třicátníci mají všeobecně velmi velký problém s komunikací a najít si někoho pravého, pro ně tak může být nepředstavitelný problém. Další skutečnou příčinou single života je ta, že velká řada třicátníků má o svém budoucím partnerovi velmi náročné představy (nejenže vysoké, ale mnohdy i nerealizovatelné), a proto raději žijí nevázaným způsobem života, kdy do něj na pár okamžiků občas někoho pustí (na sex). Následujícím faktorem single života je shromažďování peněz, budování kariéry a vytváření tzv. hnízdečka. Myšlení v prvé řadě na své osobní potřeby je pro současné třicátníky charakteristické. Bohužel si však neuvědomují, že jejich bujarý život není bez následků. Čím déle člověk žije sám, tím těžší je pak pro ně začít soužití s někým dalším. 

 

Život single může být i past

Vskutku je tomu tak, a to hlavně pro ženy, které tímto způsobem mohou prošvihnout tikající biologické hodiny i tzv. „potřebu hnízdění“, která je pro ženy tak přirozená. Velmi záhy ženám zbude prázdná náruč. Najít partnera v pozdějším věku bude mnohem obtížnější, jelikož stejně staří i mnohem starší muži o ně již nebudou mít zájem. Proč taky, když si mohou vybírat v mladších svěžích nezávazných vodách, s nimiž se ještě případně mohou nějakého toho potomka dočkat. Většina žen, která se rozhodne žít single, aby si mohla užívat a budovat svou kariéru, popravdě nedohlédne reálných následků, jaké svým rozhodnutím vyvolá. Dostává se do pasti, z které vybřednout bude pro většinu žen nemožné. Pravdou však také je, že pro muže single život přináší velké množství výhod (může být sobecký, s ničím si nemusí lámat hlavu, nemusí na nic myslet, pouze a jen na sebe, může jednat tak, jak se mu chce a nemusí se s nikým o nic dělit, netrápí ho ani další běžné starosti). Pro single život mužů hovoří i to, že na rozdíl od žen se usadit mohou vždy, navíc si k tomu mohou vybrat o mnoho let mladší partnerku (kterou mu stejně staří vrstevníci s postaršími manželkami budou ještě závidět), a dokonce si i ve svém pozdním věku mohou pořídit nějakou tu ratolest (a to klidně i v sedmdesáti). Přesto nakonec většina těchto tzv. dobrovolně single žijících mužů dopadne úplně jinak, na stará kolena zůstanou sami pouze se svými vzpomínkami na bujaré mládí. 

Život single se tedy může jevit jako velice líbivý a stylový, z hlediska perspektivy však přináší jen problémy. Tento zpočátku velice moderní a svobodomyslný způsob života se totiž postupem času pozvolně mění ve zlatou klec, z níž není možnost žádného úniku.

 

Foto: Freerangestock.com