Bájná Atlantida

Úno 20, 2014 | Zajímavosti, Životní styl

Kde se vlastně rozkládal bájný ostrov Atlantida, pokud vůbec kdy existoval? Nachází se v Atlantickém oceánu, jehož název může evokovat leccos? Jaké jsou nejzajímavější teorie na toto jistě velmi podnětné téma? Stáli za vzestupem antických civilizací v Egyptě a Řecku někdejší obyvatelé Atlantidy, kteří přežili zkázu své původní vlasti? Nebo to vše bylo docela jinak a šlo jen o pohádkový mýtus? Pojďme se  trochu podívat na zoubek všem těmto záhadám dávné minulosti.

 

Azory, Kanárské ostrovy nebo sever Evropy?

Teorií o tom, kde se vlastně Atlantida nacházela, je skutečně mnoho. Staré pověsti hovoří o oblasti „za Heráklovými sloupy“, tedy od Gibraltaru na západ. V Atlantském oceánu jsou obvykle skloňována jména hned dvou lokalit – jedná se o Azorské a Kanárské ostrovy. Na Kanárech žili kdysi dávno Guančové, v jejichž historických zkazkách figurovala dávná země, kterou pohřbila hladina moře, a před pohromou se prý zachránilo jen několik málo jejich předků. Tento zvláštní národ ale během 16. století vyhubili španělští conquistadoři, takže se už asi nic moc zajímavého nedozvíme.

Azory jsou zase přímo uprostřed Atlantiku, jejich podmořské skály vypadají tak, jako by je obrousily dlouhá léta tekoucí řeky. Atlantidu mohla teoreticky smést z povrchu i sopečná erupce, protože vulkanická činnost je v této oblasti více než aktivní. Bájný ostrov měl mít podle některých odhadů velikost zhruba jako dnešní Španělsko…

Asi vůbec nejméně pravděpodobná teorie o původu Atlantidy pochází z oblasti dnešního Nizozemska. Tamní Kniha Oera Linda, která je údajně dokumentem z třináctého století, pojednává ve starém fríském dialektu o jistém ostrově Atland, který se ponořil do mořských hlubin někdy na konci třetího tisíciletí př. n. l. Inu, i to může být – čistě teoreticky – pravdivé.

 

Santorini – sem se odborníci kloní nejčastěji

Kulturu starých Mínojců navždy pohřbil sopečný výbuch. Před třemi a půl tisíci lety tak zanikla vzácná kultura, zprávy o její zkáze zachytili vzhledem k bouřlivým okolnostem i v Egyptě. A právě zdejší pověsti, staletími samozřejmě patřičně zveličené, mohou být základem pro informace o bájné Atlantidě…

 

Foto: Freeragnestock.com