Co takhle na výlet do Polska?

Úno 14, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Tisíciletá historie Polska je jako napínavá detektivka, obrovská moc v době polsko-litevského soustátí a dočasný zánik na konci osmnáctého století, časté proměny hranic a takřka neustálé války se svými výbojnými sousedy z východu i západu. A co zajímavého vlastně nabízí dnešní Polsko turistům? Čtyřicetimilionová země nabízí mnoho hlavně zájemcům o církevní architekturu, na své si ale přijdou i milovníci přírodních krás a fanoušci moderní architektury – například taková Varšava se totiž bohužel po druhé světové válce, jejíž závěr ji uvrhl v popel a trosky, musela znovu postavit takřka od základů.

Významný je hlavně krakovský Wawel

Pro každého rodilého Poláka je důležitý hlavně Krakov. Ten je sice „až“ druhým největším městem v zemi, ale ve středověku byl centrem polského království, stála zde univerzita i majestátní hrad Wawel, kde sídlili králové. Význam Krakova dokumentuje i takzvaný Barbakan, což je vlastně součást někdejšího medieválního opevnění. Za návštěvu stojí i Wawelská katedrála či Mariánská bazilika, ale například i údolí vinoucí se kolem řeky Visly.

 

Přístavní Gdaňsk s bohatou historií

Nádheru a lesk dodali Gdaňsku hlavně místní bohatí měšťané, najdete zde nejen mohutnou katedrálu, ale i cihlový gotický kostel Panny Marie, který je svého druhu vskutku světovou raritou. Celkem osmnáct muzeí, které toto malebné město nabízí, také neprojdete za jediný den. Zajímavé je i nábřeží Gdaňsku, které dostalo po druhé světové válce zcela nový kabát.

 

Varšava je poměrně „novým městem“

Centrem současného Polska je takřka dvoumilionová Varšava. Ta nabízí turistům hned několik zajímavých možností – libo prohlédnout si královský hrad, divadlo nebo takzvaný „Palác na vodě“ uprostřed nádherného parku Lazienki? Lákavá může být i prohlídka kostela svaté Marie z 15. století či noční pohled na most Swietokrzyski, který reprezentuje modernější polskou architekturu.

A na závěr – mezi přírodní skvosty se řadí Bělověžský prales, jenž se rozkládá částečně i na západě Běloruska a nachází se i na seznamu UNESCO. Sto hektarů civilizací nedotčené přírody za výlet určitě stojí…

 

Foto: Freerangestock.com