Jak na dobrou kondici

Úno 17, 2014 | Krása, Životní styl

Rádi byste nabrali ztracenou kondici, zpevnili si postavu a začali pravidelně sportovat? Přitom nechcete své tělo mučit a nutit se do něčeho, co vám není příjemné? Přečtěte si následující řádky, v kterých možná najdete inspiraci a pomoc. Důležité není vrhnout se do sportování a po měsíci toho nechat, ale setrvat, přijmout nový životní styl a mít z něj potěšení. V začátcích je ale nutné vyhnout se častým začátečnickým chybám.

 

Najděte ten pravý pohyb právě pro vás

Každý z nás je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Než začnete pravidelně sportovat, zamyslete se nad tím, co by vám nejvíc vyhovovalo. Pro lidi s velkou nadváhou není vhodný např. běh, který přespříliš zatěžuje jejich klouby. Pokud se velmi silný člověk chce věnovat venkovnímu sportu, může začít např. se svižnější chůzí. Zkuste vyměnit výtah za chůzi do schodů. Opět při vyšší tělesné váze platí, že zdravější je chůze do schodů, než ze schodů, při které nadměrně zatěžujete klouby.

Nejvhodnější pro obézní lidi je ale plavání, které tělo nadnáší.

Při volbě vhodného sportu můžete vybírat např. posilovnu, nebo různé aerobní sporty – jogging, aerobik, zumbu, tanec a další. Někdo nalezne zalíbení v cyklistice, jiný v kolektivních míčových hrách. Sami jistě víte, co děláte rádi.

 

Jak často sportovat?

Obvyklou chybou začátečníků je vyběhnout jednou za deset dní, dát si pořádně „do těla“, přilézt domů po čtyřech a dalších devět dní se léčit s namoženými svaly. Takto ke sportu získáte maximálně odpor, ale nenajdete v něm zálibu. A také brzy , po prvních nezdarech, se sportem skončíte. Lepší je najít si chvilku na sport 2 – 3x týdně, zacvičit si tak, abyste se unavili, ale ne úplně zničili, a po zbytek týdne víc chodit pěšky, nebo si občas zatancovat, případně zacvičit si u písničky.

 

V jednotě je síla

Vše se dělá lépe ve skupině. Pokud máte přátele, kteří také touží sportovat a hýbat se, domluvte se např. s kamarádkou. Jedna druhou bude motivovat a chválit za drobné úspěchy. Jistě to sami znáte: chcete něco udělat, ale nakonec se vám nechce, a věc odkládáte. Pokud se ale domluvíte s přáteli a nechce se vám, ti vás často nakopnou k tomu, abyste věc učinili.

Důležitá je pravidelnost, ale při jednom vynechání se také nic neděje. Jen tak naleznete ve sportu a  pohybu radost a stane se vaším dobrým společníkem.

 

Foto: Freerangestock.com