Jak uzpůsobit byt malému dítěti?

Úno 25, 2014 | Bydlení, Rodina, Životní styl

Máte malé dítě nebo teprve plánujete přírůstek do rodiny? Příchod děťátka změní chod domácnosti. Je s ním spojena nejen výbavička pro dítě, musíme myslet také na uzpůsobení bytu tak, aby dítěti nehrozilo nebezpečí, cítilo se doma dobře a v závislosti na věku mělo doma také dostatek podnětů ke zdárnému vývoji i své vlastní soukromí. Je dobré včas se zabývat uzpůsobením bytu tak, aby dítěti nehrozilo riziko úrazu.

 

Co vše bychom měli změnit?

Dokud je miminko malé, stačí mu koš pro miminko nebo dětská postýlka. Ta by měla být vybavena ochranou příček, aby v nich dítěti nemohla uvíznout hlavička nebo nožička, když se už dokáže přetočit, případně zvednout tělíčko do polohy pasení koníčků. Látkové materiály by měly být snadno pratelné a vyvařovací, nejlépe ze 100% bavlny.

Když už dítě začne chodit, musíme zabezpečit byt tak, aby dítěti nehrozily běžné úrazy. V kuchyni jde především sporák nebo varnou desku. Na trhu existují kovové ohrádky, které se zepředu nasadí na varnou desku, a tím zamezí dítěti, aby se dotklo horké plochy. Z dosahu dítěte dejte také nože, nůžky a další ostré předměty, zapalovače a zápalky. Umístěte je např. do zamykatelné zásuvky. Myslete také na okna. Zabezpečte je pojistkami. Pokud rodinu teprve plánujete a dáváte si okna nová, zvažte možnost oken na zámek. Např. platová okna tuto možnost běžně mají. Finanční náklady se jen nepatrně zvýší a chrání život vašeho dítěte. Pak také zabezpečte všechny léky, ředidla, barvy, laky a zdraví škodlivé látky. Nejlepší je umístit je pod zámek. Tzv. bezpečnostní uzávěry se děti totiž naučí často ovládat mnohem rychleji, než my dospělí, a umístění do vrchních polic děti naopak láká k tomu, aby si k nim dopomohly lezením na skříňky, stolky, židličky atd.

Na nábytek a vrchní poličky neumisťujte nic, z čeho vedou šňůrky, kabely a provázky svisle dolů. Dítě by za ně mohlo zatáhnout a předmět svrhnout na sebe. Představte si např. žehličku, která dopadne na dítě.

 

A co nábytek?

Opatřete všechny stolky, stoly a ostré hrany chránítky na rohy nábytku. Jsou to zaoblená plastová kapsičky, které lze snadno nasadit a také sejmout, až dítě povyroste. Uvědomte si, že tam, kde má dospělý člověk kolena nebo pas, má malé dítě hlavičku. A právě úrazy hlavy patří v dětském věku k nejčastějším. Nábytek by měl být ze zdraví neškodného materiálu. Také prostředky proti prachu, leštěnky atd. by neměly obsahovat škodlivé látky. Veškeré informace naleznete na obalech výrobků. Dnes již existují také webové stránky, na kterých se můžete na složení výrobku a jeho vliv na zdraví informovat přímo u výrobce. Využijte proto těchto možností.

 

Pokojové rostliny

Nedílnou součástí dekorace většiny bytů jsou také pokojové rostliny. Informujte se na jejich účinek na zdraví, děti je totiž rády ochutnávají a takový tchynin jazyk, oblíbená a vitální rostlina, rozhodně nepatří mezi zdravé pochoutky. 

 

Foto: Freerangestock.com