Jak z krize vytvořit příležitost

Úno 6, 2014 | Životní styl

Člověk v průběhu života zažije dobré i méně dobré okamžiky. Životní krize představuje ohromný zlom, který si ponejvíce spojujeme s negativními situacemi, zhoršením života a ranami života. Tato krize náhle a radikálně změní doposud poklidný život, který  vyhodí z dobře zajetých kolejí.

 

Krize je nepříjemná, často bolestivá, drásá naše nitro a vyvolává ty nehorší pocity, které se v nás ukrývají. Krize ždíme a ničí naši duši, a proto nás v jejím následku postupně opouští síla, energie, chuť bojovat, naděje i víra v život, který by měl nějaký smysl a budoucnost. Kolik z nás to v takový okamžik aspoň na zlomek vteřiny nechtělo zabalit? Nejspíše mnoho. A přitom právě tyhle pády až na dno jsou ideálními momenty života, kdy můžete dát restart. Je to výzva na změnu a pro odraz ode dna. Je jen na vás, co uděláte, jestli se budete dál plácat s pocity bezmoci, beznaděje, úzkosti, zoufalství, smutku, naštvanosti či ochromení, nebo se vzchopíte a posunete se o level výše.

 

Mé oblíbené motto je: „Všechno zlé, je pro něco dobré, i když to dobré právě teď nevidíme.“

I když jsou životní krize náročné a skolí nás na kolena, zároveň nám nastavují zrcadlo uvědomění našich skutečných priorit, toho, co doopravdy chceme a co je pro nás důležité. Smutek vás upozorní, abyste si pěkných chvil vážili a nebrali je jako samozřejmost. Právě tyto těžké chvíle dokáží v člověku vyvolat ukrytou statečnost, moudrost, laskavost, nesobeckost, pokoru, přejícnost, odolnost, činorodost odvahu a mírumilovnost. Životní krize vás může posunout k lepšímu spokojenějšímu životu, který budete trávit více se svými dětmi, partnerem, rodinou, budete více posilovat své zdraví a začnete budovat hodnotné vztahy.

Abyste dokázali vstát jako Fénix z popela a jako raketa vystřelit opět střemhlav vzhůru, musíte však v prvé řadě vnitřně přijmout to, co se stalo (nebo co se okolo vás děje), a to i přesto, že to nejsou vůbec pěkné věci. Je nutné si uvědomit, že je nemožné bez jediného škobrtnutí a zaváhání po celý život jen plynule stoupat vzhůru. Poklesy, nezdary, pády a neúspěchy, ač jsou bolestné, ponižující a útrpné, prostě patří ke každému lidskému životu. A jen ten, kdo si to uvědomí a přijme tuto skutečnost, může svou životní krizi proměnit v příležitost odrazit se ode dna. Nebojte se, pakliže vám to nepůjde, vyhledat odbornou pomoc u kvalitního psychologa, jenž se stane vaším průvodcem za znovuzrozením. Právě on vám může pomoci zbavit se stresu a relaxovat, což vám pomůže nabrat potřebné síly k překonání životních krizí. Natáhnout ruku a poprosit o pomoc není žádná ostuda!

Ve výsledku pak tato životní krize (a je jedno, zda se jedná o ztrátu práce, zdravotní problém, autonehodu, či ztrátu někoho blízkého) vám může přinést i sebeúctu, sebevědomí a nové zkušenosti, které můžete začlenit do svého života a efektivně je zužitkovat.

 

Foto: Freerangestock.com