Syrovátka dokáže zmírnit některé kožní nemoci

Úno 19, 2014 | Jídlo, Zajímavosti, Životní styl

Syrovátka, odpadní produkt při výrobě zejména tvarohů a sýrů, je sice zdravá, nicméně k přímému požívání moc atraktivní není. Ovšem už staří lidoví léčitelé znali blahodárný účinek syrovátky na různé typy kožních onemocnění. Syrovátka neztratila význam ani v moderní medicíně. Jako podpůrného prostředku při léčbě různých dermatitid je jí používá dodnes. A možná ještě víc.

Říká se, že si egyptská vládkyně Kleopatra dopřávala koupele v mléce. Asi dobře věděla, co mléko umí, protože svými mléčnými kúrami do jisté míry předběhla dobu. Její novověké nástupkyně byly šetrnější – naše prababičky nepoužívaly na léčení kožních problémů drahé mléko, ale odpadní syrovátku. Také v současné době  používají některá zdravotnická zařízení syrovátku k léčbě kožních nemocí. 

 

Syrovátka nemá vedlejší účinky

Koupele v syrovátce mohou někdy pomoci dětem s vleklými kožními problémy. Syrovátka se užívá jen zevně, ve formě koupelí. Koupele v syrovátce tvoří vhodnou doplňkovou terapií bez vedlejších účinků. Lze ji provádět výhradně jen při léčení v nemocnici a pod odborným zdravotním dohledem. Po syrovátkových koupelích se zlepšuje stav u asi 70 procent nemocných. Extrakt se ohřeje na tělesnou teplotu a pacienti v něm pobývají dvacet minut. Pokud se u nich vyskytují pouze ložiska, například jen na rukou, přikládají se jim na dvacet minut syrovátkové obklady.

Syrovátka působí jako zklidňující emulze. Po syrovátkové kúře zůstane na kůži slabá vrstva, jen jako film. Někdy kůže trochu zčervená, což je jen důsledkem silnějšího prokrvení. U někoho se může dostavit i lehce svíravý pocit. Proto je třeba po aplikaci kůži důkladně promazat.

 

Kozí syrovátka má obdobné vlastnosti

Rovněž syrovátka z kozího mléka je ceněna. Zábaly s kozí syrovátkou v kombinaci s kozí kosmetikou přinesly překvapivé výsledky také u lidí trpících lupénkou. Mléčná a citronová kyselina příznivě působí na kapilární krevní cesty i regulaci látkové výměny a zvyšují odolnost kůže. Syrovátka podporuje obnovu kožního ochranného filmu a přispívá ke stabilizaci jeho pH. Aktivuje regenerační procesy stárnoucí kůže, a také kůže poškozené narušeným životním prostředím.

Kozí syrovátka se používá i v kosmetickém průmyslu. Některé kosmetické firmy dodávají na trh krémy vyrobené na mléčné bázi. Kyselina mléčná je v nich užita pro odstraňování vrásek a oživení buněk. Tajemství substancí se ukrývá v syrovátce, vznikající při výrobě sýra. Právě tyto substance dvojnásob urychlují léčbu.

 

Ani syrovátka není všelék

Lázeň se podle dermatologů nedá použít na každý kožní problém. Syrovátkové koupele nejsou vhodné pro všechny typy ekzémů. Zcela vyloučena je například u akné (zhnisané ranky) či u rozškrábané vyrážky. Naopak dobrý efekt byl zaznamenán při lupénce (psoriáze) a atopickém ekzému.

Podpůrná léčba syrovátkou by měla být dlouhodobější, potom se období zklidnění prodlužují.

 

Foto: bioamalka.cz