Víno sice samozřejmě není zázračný všelék a jeho nadměrná konzumace organismu spíše škodí, ale při dodržení zásad střídmého popíjení – doporučená maximální dávka u mužů je 400 mililitrů za den, u žen polovic (více než pět plných klasických skleniček na víno za jediný den je už podle většiny odborníků škodlivé množství) – se dočkáme zajímavých výsledků.
Potvrzují to i leckteré studie, jejichž účastníci si pochvalují zlepšení zdravotního stavu a někdy dokonce i samotní lékaři, kteří jinak zakazují vše, co nám jen trochu zachutná. Teze, kterou do světa šíří hlavně jižanské národy už stovky let, se tak zřejmě zakládá na pravdě. Pojďme si to tedy trochu rozebrat…
Raději bílé nebo červené?
Tohle je vlastně tak trochu jedno. Červené víno prospěje zdraví našeho srdce, víno bílé naopak pozitivně zapůsobí na naše plíce. Může za to hlavně látka obsažená už ve vinných hroznech – jmenuje se resveratrol a má výtečné detoxikační účinky prakticky na celý organismus. U červeného vína je snad jen jeden jediný problém, a to ten, že více stoupá do hlavy.
Pozitivní vliv na hubnutí, plodnost a duševní pohodu
Víno není zrovna kalorická bomba, navíc přijatá energie má tendenci se okamžitě spálit a ne ukládat do tukových polštářků. Alkohol obsažený ve víně usnadňuje navíc trávení tuků přijatých v potravě, takže pokud zapijeme hutnější oběd nebo večeři sklenkou bílého, neuděláme tím vůbec chybu. Víno má podle posledních průzkumů i pozitivní vliv na ženskou plodnost, takže pokud se s partnerem snažíte o potomka, dvě deci neuškodí.
V neposlední řadě má víno i pozitivní vliv na naši psychiku, oddaluje procesy spojené se stárnutím organismu a může i ochránit před hrozbou rakoviny. A pokud se například bojítekřečových žil, jedna nebo dvě sklenky vína za den jako prevence rozhodně neuškodí. Víno vylepší i vaši pleť a zrak. Takže, co byste ještě chtěli víc?
Foto: Freerangestock.com