Domácí jogurt: Lahodný a hlavně bez chemie

Bře 21, 2014 | Jídlo, Životní styl

Recept na domácí jogurt nechybí v kuchařských zápiscích lidí, kterým není líto času k  přípravě jídla bez „éček“, konzervantů a jiných chemikálií. Domácí jogurt se vyrábí v domácnostech, kde si především děti rády pochutnají na jogurtových krémech nebo nápojích.

 

Jestliže sebe a své bližní nechceme krmit podezřelými výrobky, je dobré zajímat se o látky v těchto produktech obsažené. A klidně si na nákup vezměme i lupu, abychom si dobře přečetli, co všechno mnohdy obsahují výrobky, které jsou nabízeny coby zdravé jídlo pro děti. Proč je v jogurtu například emulgátor, modifikovaný škrob, želatina, stabilizátor chuti, chuťově identické aroma, konzervant?  Vždyť v jogurtu by nemělo být nic jiného, než mléko! Jogurt není nic jiného, než mléko v kladném slova smyslu „napadené“ určitými mikroorganismy. A i v případě, že se pro zahuštění používá sušené mléko, je to zase jenom mléko, žádná jiná přidaná látka.

Jestliže se dostatečně „rozčílíme“ nad skladbou průmyslového výrobku, nic nám nebrání pokusit se udělat si vlastní domácí jogurt. Není třeba nic víc, než mléko a kvalitní živý jogurt.

 

Domácí jogurt i bez jogurtovače

Domácí jogurt je zdravý, velmi chutný a minimálně o polovinu levnější než jogurt zakoupený v obchodě.  K jeho přípravě není potřeba žádných speciálních přístrojů, ani tak zvaného jogurtovače. Jogurtovač je vlastně jen termostat, který zajišťuje stálou teplotu pro optimální růst jogurtových bakterií v mléce. Nic víc nedokáže. Takže jeho funkci může zastat: velká froté osuška nebo deka, do které nádobu s mlékem zabalíme, termotaška nebo termobox na udržení teplých či studených jídel, osluněný parapet, radiátor zapnutý na nízkou teplotu, záložní postel s peřinami (na chalupě) a podobně.

 

 

Recept na přípravu jogurtu

Samotná příprava jogurtu je snadná:

  • V litru mléka o teplotě 40 až 42 stupňů Celsia se rozmíchají tři polévkové lžíce živého jogurtu.
  • Směs se dobře tepelně zaizoluje a nechá se asi osm hodin stát.
  • Pak se zchladí na 10 stupňů Celsia (v ledničce). Při další výrobě se jako „očkovací látka“ použije část vyrobeného jogurtu.

Při výrobě jogurtu používáme skutečné mléko (od krávy), i když některé hospodyňky tvrdí, že se jim zdařil i jogurt z mléka „krabicového“.

Podle některých receptur se mléko nejprve přivede k bodu varu a následně zchladí, v jiných předpisech se syrové mléko pouze zahřeje na požadovanou teplotu. Je třeba vyzkoušet, co bude víc vyhovovat.

Domácí jogurt je řidší konzistence. Výtečně se proto hodí na jogurtové nápoje (ochucené džemem, ovocným sirupem) nebo jako zálivka zeleninových (okurkových) salátů.

Aby byl jogurt opravdu hustý, musí se zahustit, a to buď kondenzací nebo přidáním sušeného mléka. Tak se například vyrábějí vynikající tuhé jogurty prodávané ve skle (přídavek sušeného mléka) nebo jogurty balkánského typu (kondenzace, pomalé odpařování svařeného mléka). 

 

Foto: Pixmac.cz