Febrilní křeče u nejmenších dětí

Bře 14, 2014 | Rodina, Životní styl

U malých dětí, hlavně u batolat, se mohou při vysoké horečce vyskytnout nepříjemné problémy v podobě febrilních křečí. O co se jedná a čím jsou nebezpečné, to by měl vědět každý rodič. Tyto křeče vás a vaše dítě mohou nejen vyděsit a nepříjemně překvapit, ale mohou dítě také ohrozit na životě.

 

 

Jak měřit dítěti teplotu?

Teplotu měříme teploměrem buď v podpaží, u malých dětí je častější měření v konečníku. V tom případě musíme ovšem zohlednit, že teplota naměřená v konečníku je o půl stupně vyšší, než v podpaží. Teplota měřená v ústech je o 0,3°C vyšší. Pokud proto v konečníku naměřená teplota dosahuje hodnoty např. 39°C, počítejte s teplotou 38,5°C. Teplota do 38°C je zvýšenou teplotou, od 38 °C do 39 °C horečkou a nad 39 °C se jedná o vysokou horečku. A právě u vysokých horeček může dojít k febrilním křečím, a to zpravidla u dětí do čtyř let, občas až do šesti let.

 

Jak febrilním křečím zabránit?

U malých dětí do tří měsíců při vysokých horečkách ihned vyhledáme lékaře. U starších se můžeme pokusit o snížení horečky, a to jak léky, tak např. zábaly. K zábalům nepoužíváme ledovou vodu, ale vlažnou, která u dítěte nevyvolá šok. Dítěti zabalíme buď jen silně prokrvenou část těla, nebo je zabalíme celé a přes mokrý zábal přehodíme suchý ručník, osušku, nebo dítě zabalíme ještě do suché deky. Zábaly opakujeme do snížení horečky. Babskou radou je také nanesení chladného tvarohu na chodidla.

 

Co dělat při febrilních křečích?

Křeče jsou málo časté. Vypadají podobně, jako epileptický záchvat. Dítě sebou hází, rozhazuje horní i dolní končetiny a dokonce může upadnout do bezvědomí. V takovém případě uložte dítě tak, aby si nemohlo ublížit, nejlépe volně na zem. Kontrolujte, zda nezvrací a nemůže se zvratky zadusit a zavolejte k němu rychlou pomoc. Přestože křeče vypadají hrozivě, jejich prodělání nemá další vliv na vývoj dítěte.

Jsou děti, které jsou ke křečím více náchylné, než ostatní. Poraďte se s proto s pediatrem, aby vám předepsal preventivně Diazepam, který při vysoké horečce dítěti nasadíte dle jeho pokynů. 

 

Foto: Freerangestock.com