Historie kravat

Bře 18, 2014 | Krása, Zajímavosti, Životní styl

Kravaty tak, jak je v moderní době známe, přinesla až polovina 19. století. Už dlouho předtím se ale jejich podoba postupně vyvíjela. Vůbec první zmínka o „kravatách“ pochází z dob třicetileté války, tehdy totiž nosili Chorvaté ve službách francouzského krále uvázané jakési malé šátky. Ty jim věnovaly pro štěstí jejich manželky, nadšená Paříž jim začala říkat „la croates“, což brzy dalo za vznik modernímu výrazu kravata.

 

Z francouzského královského dvora až do Británie

Kravata se brzy rozšířila napříč celým kontinentem. Jestliže to ve Francii 17. století byla spíše šlechtická vymoženost, v Anglii o necelá dvě století později už šlo o klasický módní doplněk, který si měl dopřát každý gentleman (nezáleželo ani tolik na samotném materiálu, pánové si mohli dopřát jen klasickou vázanku za pár pencí). Průkopníkem moderního nošení kravat byl hlavně George Brian Brummel, který obhajoval názor, že kravatu může nosit každý muž, bez ohledu na společenské postavení. Podle něj například měla kravata ladit s oblečením a tak podobně.

Kravata (která se už v 19. století začala vázat podle dnešního způsobu) se stala i součástí obleku do společnosti, jednotlivé společenské „kluby“ se lišily stylem vázanky a barvou, aby bylo možné na první pohled poznat, kam dotyčný nositel vlastně patří.

 

70. léta a pop-art

V sedmdesátých letech byly hojně rozšířené hlavně kravaty ve stylu pop-artu, který propagoval mj. Andy Warhol. Obecně zlatým věkem kravat by se dalo nazvat celé dvacáté století, období po druhé světové válce s sebou přineslo větší nabídku vzorů a materiálů, takže si „to pravé ořechové“ vybrat mohl doslova každý.

 

Kravata a ženy

Kravaty se stávají v moderní době i důležitou součástí ženské módy. Zatímco pánové je obvykle nenosí moc rádi, dámy je začaly v posledních letech houfně objevovat. Dokonce, leckterý eshop či kamenný obchod s módními doplňky nabídne kromě pánských i dámské verze kravat, což asi hovoří za vše. 

 

Foto: Freerangestock.com